Lidé dnes vzpomínají na zemřelé, začínají Dušičky. Na Moravě je svátek dodržován více než v Čechách

Lidé po celé zemi si dnes připomínají Památku zesnulých, lidově Dušičky. Věřící se v tento den scházejí na bohoslužbách za zemřelé, hroby se plní svíčkami, věnci a květinami. Zvýšenému zájmu lidí o návštěvu hrobů svých blízkých tradičně vycházejí vstříc správci hřbitovů, jejichž otvírací doba bývá na počátku listopadu delší než obvykle.

Tradici svátku zemřelých každoročně nějakým způsobem udržují čtyři pětiny obyvatel České republiky, zjistila v průzkumu agentura STEM/MARK. Památku zesnulých většina uctí při návštěvě hřbitova, ale jen zhruba pětina lidí se na něj vydá přesně 2. listopadu. Tradici Dušiček častěji dodržují lidé na Moravě než v Čechách. Na Moravě v tomto období vzpomíná na zemřelé podle průzkumu 88 procent lidí, v Čechách je to 77 procent.

Pokud jde o výzdobu hrobů, lidé o Dušičkách příliš neexperimentují, vyplývá z ankety mezi majiteli zahradnictví a zástupci obchodů. Zákazníci preferují živé květiny před umělými, na špičce popularity se drží chryzantémy a vřes. Roste však obliba LED svíček.

Zvýšenému zájmu lidí o návštěvu hrobů vycházejí vstříc správci hřbitovů. V některých městech jsou rovněž posílené linky MHD směřující na hřbitovy.

V Brně po hřbitově rozváží návštěvníky speciální mikrobus


Po Ústředním hřbitově v Brně, který je s rozlohou 43 hektarů největší v ČR, rozváží ve dnech kolem dne Památky zesnulých návštěvníky mikrobus. Mikrobus pomůže zejména těm starším, případně návštěvníkům se zhoršenou pohyblivostí. Bezplatná linka po Ústředním hřbitově v Brně bude v provozu do 3. listopadu. Minibus s 16 místy k sezení a 22 místy k stání lidi rozváží od 9:00 do 18:00 a odjíždí od hlavní brány každých 20 minut po pravidelné trase. Vůz zastaví na znamení kdekoliv na trase.

Kvůli zvýšenému počtu návštěvníků bude 31. října a 1. listopadu posílená také hromadná doprava k areálu Ústředního hřbitova. “Všechny spoje tramvajové linky 5 budou od 8:30 do 18:00 vedeny v celé trase Štefánikova čtvrť – Ústřední hřbitov. Zruší se zkrácení vybraných spojů na Mendlovo náměstí,” řekla mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková. Následující dny, tedy 2. a 3. listopadu, dopravní podnik vypraví na linky 2 a 6 jiné typy vozů s větší kapacitou.

Veřejné slavení vzpomínky na všechny zemřelé zavedl benediktinský opat Odilo z francouzského kláštera Cluny po roce 998. Od 14. století zdomácnělo i v Římě. Zvyk slavit v ten den tři mše za zemřelé potvrdil v 18. století papež Benedikt XIV. Od roku 1915 to bylo rozšířeno na celou katolickou církev. Dušičkám předchází první listopadový den svátek Všech svatých. Ten je podle katolického pojetí společnou slavností lidí, kteří již vstoupili do nebe a jsou spojeni s Kristem, který svou smrtí a zmrtvýchvstáním nebe otevřel.

Přečtěte si  Zemřel emeritní prorektor Mendelovy univerzity, chemik Vojtěch Adam. Bylo mu 42 let

Zdroj: ČTK Foto: pixabay.com

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*