Lidé vyberou osobnost Moravy. O hlasy soupeří pětice finalistů

O cenu Osobnost Moravy letos soutěží legendární mistři kolové či uznávaný historik

Jedinečná anketa s názvem Osobnost Moravy, ve které lidé hlasují pro nominované osobnosti moravského kulturního a společenského života, vstoupila do šestého ročníku. Pořadatelé ankety ukončili nominační fázi, na jejíž konci se sešlo pět finalistů. V závěru týdne začne hlasování. V minulosti vyhrál hudebník Jiří Pavlica či spisovatel Jiří Jilík.

Před šesti lety vznikla unikátní anketa Osobnost Moravy, která se inspirovala soutěžemi jako 100 Greatest Britons či Největší Čech. Lidé v ní mohou hlasovat pro nominované moravské osobnosti. Nominační fáze letošního ročníku probíhala od vyhlášení na začátku roku do 13. června. Od 27. června do poloviny prosince následuje hlasovací fáze. Hlasovat bude od spuštění hlasovacího systému možné na adrese osobnost.moravy.eu.

Letos se mezi nominovanými objevili slavní mistři kolové Jindřich a Jan Pospíšilovi, přední odborník na vinařství a vinohradnictví Miloš Michlovský, Jarmila Vítoslavská, která se stará o uchování rukodělné krásy hanácké výšivky, olomoucký akademický malíř a restaurátor Radomír Surma a odborník na moderní dějiny, historik Jiří Pernes. Medailonky jednotlivých osobností naleznete na konci článku.

“Mezi nominovanými mají svá želízka v ohni různé oblasti Moravy. Brněnsko, Břeclavsko, Přerovsko, Olomoucko a nás organizátory velmi těší, že vůbec poprvé, prostřednictvím svého významného rodáka, také moravská část Pardubického kraje, tedy Svitavsko,” doplnil koordinátor iniciativy a jednatel s osobnostmi Stanislav Blažek.

Na vítěze čeká unikátní skleněná trofej

Luděk “Savana” Urbánek, Osobnost Moravy 2019

Organizátorem ankety je spolek Moravská národní obec, který má na starosti řadu iniciativ, včetně studia a vyznačování historické zemské hranice či vyvěšování moravských vlajek na radnicích. Na vítěze ankety letos čeká ocenění v podobě unikátní skleněné trofeje s moravskou orlicí.

Organizátoři zároveň informovali, že ocenění za minulý ročník bude předáno na letošním Dni za Moravu, 18. září v Brně. Na Náměstí Svobody bude připraveno pódium, na kterém od 10:40 hodin proběhne předání hlavní ceny vítězi loňské ankety, hudebníkovi Romanu Horkému.

V rámci minulých ročníků ocenění obdržely takové osobnosti jako “moravský bard” Jiří Pavlica či spisovatel Jiří Jilík, ale i hudebník a oblíbený moderátor Luděk “Savana” Urbánek. Mezi nominovanými se objevila celá řada známých jmen, například Hana a Petr Ulrychovi, herec Arnošt Goldflam či horňácký “majstr” Martin Hrbáč.

Přehled letošních nominovaných osobností:

Jindřich a Jan Pospíšilovi

Vůbec první nominaci v anketě Osobnost Moravy 2021 přijala dvojice sportovců a zároveň moravských a brněnských patriotů, bratři Jindřich a Jan Pospíšilovi. Když se řekne „kolová“, tak se asi téměř každému pamětníku okamžitě vybaví legendární dvojice dvacetinásobných mistrů světa a dvacetipětinásobných mistrů Československa. Během tří dekád reprezentovali a proslavili v tomto odvětví sálové cyklistiky jak Královopolskou strojírnu, jejíž barvy hájili, tak především celé Československo.

O bratrech Pospíšilových jsme psali v samostatném článku.

Miloš Michlovský

Miloš Michlovský se řadí k předním odborníkům v oboru vinařství, vinohradnictví a šlechtění révy vinné. Stal se průkopníkem zavádění nových technologií, metod a poznatků z výzkumu do praxe. Jako uznávaný odborník často usedá v hodnotících komisích významných vinařských soutěží.

Přečtěte si  Novoroční výprodeje budou pokračovat až do konce února. Zájem je o svetry nebo energeticky úsporné chladničky a pračky

Ve své profesní kariéře se od samého počátku věnuje problematice šlechtění odrůd révy vinné na rezistenci k biotickým i abiotickým činitelům a jejímu pěstování. Miloše Michlovského charakterizuje jeho motto: „Morava je civilizací révy vinné a kořeny této liány nesmí být odděleny od kořenů našich dějin.“

Jarmila Vítoslavská

Jarmila Vítoslavská žije a pracuje nedaleko soutoku řek Bečvy a Moravy, v hanácké obci Troubky. Tato skromná a pracovitá žena se snaží uchovat rukodělnou krásu hanácké výšivky, díky dlouholetým zkušenostem a na základě získaných motivů ji sama vytvořit a toto umění předat dalším generacím. Její práce lze vidět nejen u nás na Moravě, v České republice, ale také v zahraničí.

„Zabývám se vyšíváním ubrousků, ubrusů, deček až po ušití a vyšití kompletního pravého hanáckého kroje – slavnostního i pracovního dětského, dámského i pánského. Tyto kroje jsou velmi rozmanité a přísně kopírují svou lokalitu. Každá dědinka na Hané má svá přesná specifika – detailní rozdíly ve výšivce, či mašli, její barvě, střihu rukávu. To vše patří ke kompletní harmonii dědictví naší Hané,“ říká ke své nominaci Jarmila Vítoslavská.

Radomír Surma

Díky výjimečnému nadání a obětavé práci akademického malíře a restaurátora Radomíra Surmy bylo zachráněno a opět získalo svou zašlou krásu již mnoho památek, uměleckých děl a sálů. Jedním z nejvýznamnějších projektů byla etapová obnova Slavnostního sálu olomoucké chlouby, základní školy Komenium.

Neméně unikátním a náročným dílem se stala rekonstrukce dvojitých slunečních hodin na olomoucké radnici. Dalším zajímavým projektem byla obnova původní polychromie unikátních panovnických heraldických galerií Jagelonců z konce 15. století a Habsburků z roku 1591 umístěnými nad oběma vchody téhož objektu.

K letošnímu 429. výročí narození moravského „učitele národů“ Jana Amose Komenského se olomouckému výtvarníkovi také podařilo dokončit práci na restaurování umělecky cenné busty tohoto velkého Moravana.

Jiří Pernes

Posledním nominovaným je moravský historik a vysokoškolský pedagog Jiří Pernes. Rodák ze západomoravského města Svitavy profesně začínal v několika muzeích. Mezi lety 1990-1992 byl ředitelem nejprestižnější moravské muzejní instituce, Moravského zemského muzea. Později zahájil své angažmá na Ústavy pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky. Působil také na Ústavu pro studium totalitních režimů.

Jako historik se odborně zaměřuje na moravské, české, československé a středoevropské moderní a soudobé dějiny. Středem jeho zájmu je například pozdní období existence habsburské monarchie a osobnosti z řad této vládnoucí dynastie. Jiří Pernes byl častým hostem či odborným poradcem při tvorbě dokumentárních pořadů. Známým se stal také díky velkému množství přehledových a popularizačních prací a v neposlední řadě také díky své publikační a spisovatelské činnosti.

Autor: pjk, zdroj: Moravská národní obec, foto: Moravská národní obec, město Olomouc, AV ČR

Doporučujeme

3 Comments

1 Trackback / Pingback

  1. Mediální ohlasy na anketu Osobnost Moravy – Moravská národní obec – Za Moravu

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*