Lužním lesům pomohlo další zaplavení, tentokrát z řeky Moravy

Lužní les jižní Morava
Zaplavený lužní les na jihu Moravy

Lesníci pokračují v zaplavování lužních lesů na jihu Moravy. Tentokrát jim pomáhá voda z řeky Moravy, pomocí které se zaplavuje asi 1000 hektarů mezi Hodonínem a Lanžhotem. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Jde o opatření proti suchu, lužní lesy na jihu Moravy totiž nyní potřebují k přežití více vody, než je roční úhrn srážek.

Lesníci pokračují v zaplavování

Lesníci lužním lesům v oblasti letos už takto pomohli počátkem března, a to oboře Soutok, do ní tekla voda z nádrže Nové Mlýny. Koncem března pak lesníci zaplavili i lužní lesy v Kančí oboře na Břeclavsku, voda byla ze Staré Dyje.

O nedávném zavodňování Kančí obory jsme informovali v tomto článku.

“Zavodnili jsme už nejnižší část lužních lesů pod obcí Kostice a postupně zvedáme hladinu i ve výše položených úsecích soustavy toků, kterými jsou zdejší lesy hustě protkané,” uvedl ředitel Lesního závodu Židlochovice z Lesů ČR Miroslav Svoboda.

Zaplnil se i nový mokřad v lokalitě zvané Kostická Čista, kde podnik loni v rozlehlých otevřených lukách vybudoval soustavu tůní. Oblast nyní podle mluvčí ožila hlasy vodních ptáků, nad hladinou přelétají hejna racků, zahlédnout lze i několik volavek. Na vodě pak zájemce může pozorovat kachny, místo si oblíbily také divoké husy.

Lužním lesům se musí uměle pomáhat

V minulosti voda zaplavovala jihomoravské lužní lesy právě na jaře. Dnes jsou ale povodňové průtoky spíše výjimečné. Mění se klima a lidé navíc mnohé úseky řek v minulém století uměle napřímili a postavili na nich hráze.

Lužní les je podmáčený les s vysokou hladinou podzemní vody, dlouhodobý nedostatek vody mu proto škodí. Na Moravě se nacházejí tři takto zachovalé ekosystémy, kromě míst kolem obory Soutok (Dyjský trojúhelník) je to Litovelské Pomoraví ležící mezi Olomoucí a Mohelnicí a Chropyňský luh u řeky Moravy.

Zdroj: ČTK, foto: Lesy ČR

Související články

Přečtěte si  OBRAZEM: Davy zaplnily dokončovaný tunel. Brněnské "metro" k univerzitnímu kampusu zahájí provoz 11. prosince

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*