Voda z Dyje pomohla v Kančí oboře. Lužní lesy se chrání proti suchu

Kančí obora
Zavodněná Kančí obora na jihu Moravy.

Už týden se rozlévá voda ze Staré Dyje v lužních lesích v Kančí oboře na jihu Moravy. Voda ve vyprahlé půdě nemizí, zaplnily se i zaniklé tůně. Lesy ČR, které opatření proti suchu zajišťují, stavítka zavřou 23. března. Letos se lužní lesy zavodňují už podruhé, uvádějí lesníci v tiskové zprávě.

O nedávné pomoci Soutoku na jihu Moravy ze zásob Novomlýnské nádrže jsme psali v tomto článku.

Lužní lesy na jihu Moravy se chrání proti suchu

Sucho lesům nesvědčí a lužním už vůbec ne. Voda v nich totiž ovlivňuje veškerý život a sucho naopak snižuje jejich vitalitu a odolnost. Proto lesníci oblast záměrně zavodňují, letos opakovaně – poprvé počátkem března na Soutoku z nádrže Nové Mlýny celkem 15 miliony m3 vody a nyní v Kančí oboře 750 tisíci mvody.

Kančí obora

Zaplňují se tak kanály, tůně, potůčky, slepá ramena i jezírka.

„Doplňujeme i hladinu spodní vody. Nyní se už voda rozlévá po krajině a zůstává stát v lesích i na loukách. Proto teď stavítka uzavřeme,“ vysvětluje ředitel lesního závodu Lesů ČR ze Židlochovic Miroslav Svoboda. „Každé jaro tradičně zvyšujeme hladinu ve všech vodních tocích, které zásobují lužní lesy vodou,“ dodává.

Kančí obora je bývalá obora na sever od břeclavského zámku. Rozprostírá se v lužním lese severozápadně za odlehčovacím ramenem Dyje. Tvoří jižní část Přírodního parku Niva Dyje a je součástí Lednicko-valtického areálu.

Zdroj a foto: Lesy ČR

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*