Mendelovu univerzitu povede exministr Plaga, rozhodl Gazdík

Bývalý ministr školství a jeho současný náměstek Robert Plaga

Ministr školství Petr Gazdík dnes pověřil vedením Mendelovy univerzity v Brně svého náměstka Roberta Plagu. Reagoval tak na rozhodnutí Vojtěcha Adama, který rezignoval těšně před nástupem do funkce rektora.

Ministerstvo postupovalo podle vysokoškolského zákona, který říká, že pokud škola neustavila některý ze svých samosprávných orgánů, přechází výkon působnosti na ministerstvo školství nebo na jinou veřejnou vysokou školu. Gazdík se rozhodl pro svého náměstka Roberta Plagu, kterého loni vystřídal v pozici ministra školství.

Plaga dostal přednost mimo jiné díky svému dřívějšímu spojení s Mendelovou univerzitou, kterou absolvoval. V minulosti na ní působil také jako ředitel Centra pro transfer technologií.

Univerzitu čeká nová volba rektora

Školu nyní čeká nová rektorská volba. Podle předsedy akademického senátu Mendelovy univerzity Jiřího Skládanky lze očekávat zvolení nového kandidáta na funkci rektora do dvou měsíců. Akademický senát v pondělí zvolil volební komisi, ta v nejbližších dnech vypracuje harmonogram voleb a následně předseda akademického senátu vyhlásí nové volby.

U těch minulých v závěrečném kole nakonec senátoři vybírali ze čtyř kandidátů. Výraznou většinu hlasů obdržel Vojtěch Adam, který ale do funkce nenastoupil. Nedlouho předtím totiž rezignoval na rektorskou funkci. Podrobnosti jsme rozebrali v tomto článku.

Zdroj: Mendelova univerzita, foto: Úřad vlády ČR

Doporučujeme

3 Comments

  1. Lze odhadovat, že k rezignaci na funkci dochází za situace, kdy tlak morální přeroste v tlak ekonomický. Jak to bývá podle staršího citátu jediného žijícího emeritního prezidenta ČR, “peníze až na prvním místě”.

  2. Etická komise shledala, že obrázky v několika publikacích Vojtěcha Adama byly záměrně falšované. Navíc čtvrtým rokem po zahájení vědecké kariéry publikoval 81 článků. To je fyzicky nemožné zvládnout při dodržení všech zásadních pravidel vědecké práce a pravidel publikování. Toto vše bylo známo mnohem dřív, divím se, že na kandidaturu na rektora měl vůbec odvahu…
    To, že nakonec nenastoupil do úřadu bylo jediné řešení, jak zachovat vážnost MENDELU.

    • Je však třeba pragmaticky doplnit, že ona komise (ve skutečnosti nešlo o komisi etickou) poukazovala na manipulaci s grafikou, nikoliv na predátorské praktiky vedoucích velkých výzkumných týmů v publikování, které ostatně velká část přírodovědné komunity, a to napříč státy, nepovažuje za tak fatální problém, aby musel odstupovat už jmenovaný rektor. A manipulace s grafikou zatím nebyla prokázána nikomu jmenovitě a veřejně; odstoupivší měl objektivní odpovědnost za členy týmu a není ani podezříván, že by obrázky falšoval osobně. K chybám došlo, k chybám záměrným (ať už kohokoliv) a šéf týmu nakonec odpovědnost přijal. Netřeba záležitost více dramatizovat.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*