Množí se případy špatného burčáku, zjistila inspekce

Ilustrační obrázek

Nákup burčáku se stává rizikovější záležitostí, protože loni rostl počet a závažnost prohřešků při jeho prodeji. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) loni zkontrolovala 290 prodejních míst a v 61 případech inspektoři odebrali vzorek pro laboratorní analýzu. Deset vzorků nakonec nevyhovělo, což je nejvíce za poslední čtyři roky, uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Ředění vodou, menší objem…

K největším prohřeškům patří ředění vodou ve třech případech a nadlimitní přídavek cukru ve stejném množství případů. V jednom případě prodejce prodával menší než deklarovaný objem, dvakrát inspektoři objevili nadlimitní podíl alkoholu, ve dvou případech naopak podlimitní.

O rok dříve mířilo do laboratoře 44 vzorků, nevyhovělo pět, v roce 2017 jich nevyhovělo sedm z 51 a v roce 2016 čtyři z 69. Inspektoři kontrolují jak burčák, což je nápoj vyrobený výlučně z českých a moravských hroznů, tak částečně zkvašený hroznový mošt. Jde o tentýž nápoj, avšak ze zahraničních hroznů. “Při kontrole se inspektor zaměřuje mimo jiné na senzorické požadavky, na místě tedy hodnotí chuť, vůni a barvu nápoje, dále řádné označení zboží pro spotřebitele, odpovídající průvodní dokumentaci dokládající původ zboží a hygienu prodeje,” popsal Kopřiva.

Hříšníky inspekce zveřejňuje na webu

“Inspektoři uskutečnili kontroly u prodejců i u výrobců, a to zejména u těch, jejichž vzorky v minulosti nevyhověly požadavkům právních předpisů, a u nových dosud neprověřených prodejců, u nichž převládá stánková forma prodeje,” uvedl Kopřiva. Inspektoři také často vyráželi na podnět spotřebitelů.

Inspekce postupně zveřejňuje nevyhovující burčáky, jejich výrobce a místa prodeje na webu Potraviny na pranýři.

Zdroj: ČTK, foto: Wikipedia

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*