Morava má adekvátní postavení, změnu nedoporučuji, tvrdí Pavel Fischer

Pavel Fischer, kandidát na úřad prezidenta

Prezidentské volby se blíží. Všech kandidátů jsme se zeptali na jejich vztah k Moravě a co si myslí o moravské samosprávě, kterou zlikvidoval komunistický režim. Pavla Fischera naše otázky zastihly na tour po Moravě.

Jaký je váš vztah k Moravě?

Můj vztah k Moravě je srdečný, vřelý, na Moravě máme mnoho přátel. Na Moravě je kvalita života vyšší už jen tím, že tu panují vztahy založené na důvěře a na blízkosti. Pocházím z Prahy a asi i proto jsem tak vnímavý ke kultuře života na Moravě, která se tolik liší od života zde.

Co se vám na Moravě nejvíc líbí?

Písničky, krajina, víno, lidé a důvěra mezi lidmi. Anebo v opačném pořadí.

Je Morava jen zaostalý “východ republiky”?

Tak jsem nikdy neuvažoval a považoval bych to za urážlivé. Blízkost Moravy například k Rakousku může být naopak obrovskou výhodou. 

Myslíte si, že má Morava adekvátní postavení v tomto státě? Co byste případně změnil?

Morava má adekvátní postavení, o čemž svědčí počet členů vlády Petra Fialy, kteří z Moravy pocházejí a kteří se prosadili do nejvyšších funkcí ve státě. Jako Pražák to nesu úkorně, ale zcela to respektuji. Případné změny bych pro postavení Moravy ale nedoporučoval, muselo by jít o celkovou reformu veřejné správy a zatím nevidím nikoho, kdo by to například v senátu navrhoval.

Po nástupu KSČ k moci byla k 1. 1. 1949 zrušena staletá moravská zemská samospráva. Jak se stavíte k tomu, že ani po třiceti letech nebyl tento zločin komunismu napraven?

Obnovovat to, co bylo před rokem 1949, nevidím nezbytně jako moudré. Ale záleží také na občanech Moravy. Osobně jsem se s takovým požadavkem nesetkal.

Podle odhadu ekonomů by zrušení nebo redukce krajů vedly k zefektivnění územního rozvoje a úspoře minimálně v řádu desítek miliard korun. Podporujete tento návrh?

Má-li ČR mít efektivní veřejnou správu, bude to vyžadovat reformy a velké úsilí. Jedno doporučení NERVu mi přijde jako slabý argument. Zrušit krajské uspořádání by mohlo přinést nějaké úspory, ale také velká negativa – například by posílilo centralizaci a úřady v Praze. Domnívám se, že by to přineslo i nezbytnost přijímat tisíce nových úředníků. Takže celkové dopady by zdaleka nemusely být jen pozitivní.

Co byste vzkázal voličům z Moravy?

Aby nezapomínali na to, že mají i mezi Čechy nebo mezi Pražáky velké zastánce a příznivce. Morava má vlastní kulturu a vlastní duši, a nesmí o ně přijít. Těším se, až budu opět mezi vámi.

Pavel Fischer je senátor a bývalý velvyslanec ČR ve Francii a Monaku. Působil také jako ředitel výzkumného ústavu STEM a v prezidentské kanceláři Václava Havla. Pochází z Prahy. Vystudoval Univerzitu Karlovu a francouzskou ENA. Kandidoval už v předchozích prezidentských volbách v roce 2018, kdy se umístil na třetím místě se ziskem 10 % hlasů. Do Senátu kandidoval v Praze jako nestraník s podporou KDU-ČSL, ODS, TOP 09 a STAN.

Autor: pjk, foto: Pavel Fischer

Přečtěte si odpovědi dalších prezidentských kandidátů:

Doporučujeme


12 Comments

  • Skvělá poznámka, pane Jene 🙂 Tento “Rybář z Prahy” nese dokonce “úkorně”, tedy jako příkoří (!!!), že je ve vládě náhodou, po třiceti letech od sametu, víc ministrů z Moravy a ze Slezska, než z jeho milovaných Čech a hlavně z Prahy. Touto větou musí u moravských patriotů klesnout až na samé dno všech kandidátů – hned vedle známého slovenského konfidenta! Vždyť všichni tito Fischerem zmiňovaní “ministři z Moravy a ze Slezska” jsou v záležitosti vzájemných vztahů tří historických zemí výjimečně skvělými análními alpinisty Prahy, jinak by vůbec, ale vůbec, nemohli sedět v těch křeslech, kde aktuálně působí. Svoje moravanství nebo slezanství usilovně popírají, snad až na nepatrné výjimky, jakou je jinak kontroverzní “první ze spravedlivých” JUDr. Blažek…

 1. ” Morava má adekvátní postavení o čemž svědčí počet členů vlády.. ” je sice nejstupidnější prohlášení které doposud mezi kandidáty zaznělo , ovšem musíme si taky otevřeně přiznat , že tímto nebo podobným způsobem uvažuje většina obyvatel ČR. Moravě a Moravanům se bohužel nedaří dlouhodobě takový postoj zlomit.

  13
 2. Je to smutné, ale zatím nejlépe vychází zelený pán. Ten alespoň možnost Moravy jako územně politického celku “připouští”. Byť je mé tvrzení silně nadsazené.

  3
  1
  • Zelený pán má nutně těžkou profesionální deformaci – tzv. “zelený mozek”. Takovým mozkem nemůže požadavek restituce samosprávy Moravy vůbec pochopit, a to ani kdyby chtěl. Navíc ani nechce. Z jeho vyjádření bylo poměrně silně patrné, že žádnou změnu by se v daném směru ani nepokusil iniciovat. Výběr k volbám tzv. připuštěných kandidátů je bohužel takový, že ani jeden z nich nebude moravské věci ku prospěchu. Je proto třeba vybírat takové, kteří nebudou alespoň příliš škodit, a to by teoreticky měli být kandidáti, pocházející z Moravy nebo ze Slezska. Většina kandidátů pochází z Čech, jeden ze Slovenska, volitelní jsou proto, i když jen, tak říkajíc “třesoucí se rukou”, Josef Středula z Opavy a Danuše Nerudová z Brna.

   2
   1
   • Pane doktore, berte mé vyjádření z nadhledem. Slovo připouští jsem dal do uvozovek. Napsal jsem jinde, že si myslím, že je mu nejbližší 8-mi krajová koncepce. Určitě to není můj favorit .Zrovna jako ti ostatní, Vyjádření oněch dvou neznám. Znám výrok paní Nerudové o vyznamenání bratrů Mašínů. Proto ji volit nemohu. Právník jste Vy, asi jejich skutky dokážete posoudit lépe. Děkuji

    • Pane Veselko omlouvám se, že jsem se asi příliš kriticky “otřel” o Vámi z určitého pohledu nejlépe hodnoceného kandidáta. To jsem však neměl v úmyslu. Snažím se věci s nadhledem brát, někdy se jen možná nepřesně vyjádřím, ale to snad skoro každý. Chtěl jsem naznačil svůj celkový dojem ze všech devíti českým státem k volbě připuštěných kandidátů. Podle mého názoru žádný z nich, a to ani kandidát ze Slezska, ani kandidátka z Moravy, nemohou ve své kampani používat významně pro-moravskou nebo pro-slezskou rétoriku, vždyť nejméně 2/3 voličů (ale pravděpodobně mnohem a mnohem víc) žije v bláhovém přesvědčení, že moravská věc je předem ztracená a že je pro tzv. český stát dokonce škodlivé ji otevírat, jako tu pověstnou (tzv. “prof.”) V. Klausem ve vztahu k Moravě formulovanou “Pandořinu skříňku”. I poslanec z Kroměříže, z mého pohledu samého srdce Moravy, a proto snad i moravský srdcař, Radek Vondráček, když mluví v Českém rozhlase o záměru navrhnout zákon o moravských zemských symbolech, musí mít plná ústa loajality k zemi Čechů a k jejich státu, jinak by jej ČESKÝ rozhlas BRNO (?!?) ani nemohl pustil “do éteru”. Pokud jde o samotného generála, přišel jsem s ním do kontaktu dokonce osobně před desíti lety na několikadenní rekreaci, je to na pohled sympatický pán, ale představu, že v úřadu prezidenta republiky může působit profesionální dvojitý špion a zabiják (voják patří do vojska, ne do úřadu), akceptuji mnohem hůř, než kandidátku, která je ochotna vyznamenat osoby, které se kdysi dopustily dnes už promlčených vražd, a která z pozice vrcholové představitelky veřejné univerzity nedokázala dost rychle odhalit dvě podvodné studentky (z cca 9000), co překlopily svoje disertace z němčiny do angličtiny, na to prostě ještě technické nástroje zdejší vysoké školy nemají, a pomluvy na kandidátku v kampani vytahované jsou hodně pod pásem; hodnotím u ní jen tu skutečnost, že pochází z Moravy, nic víc a nic míň.

     4
     1
   • Pane Kolarsky, ja osobne cekam na vyjadreni pana Basty. Myslim si, ze ten clovek uvazuje vlastnim mozkem a podle toho co rika usuzuji, ze je to clovek hodne pro svobodu. Pani Nerudova je mainstream a u te se da ocekavat vyhybava odpoved tak aby to nikomu nevadilo. Snad jen to, ze ju podporuje Pithart pokud se nemylim a ten se vyjadril, ze by ji to pral prave proto, ze je z Moravy. Dokonce v tom rozhovoru Pithart zminil, ze kdyz mel jednani s Fidelem Castrem, tak se Castro o tom zminil, ze Morava a Cechy meli sve snemi. Tak nevim jestli to ze strany Pitharta neni takovy guerilla marketing pro Moravu/na Moravany/pro Nerudovou. Hutka ji udajne take podporuje. To, ze na Mendelove universite prodavala dimplomy to bude asi fakt. Jinak u zadneho z kandidatu se neda ocekavat nejaka vlastni iniciativa v teto veci. Maximalne pasivni souhlas. Muj nazor.

    • Rozumím, problém u Bašty však vidím v tom, že je z Čech, takže jeho pasívní souhlas ohledně restituce Moravy bude menší, jak u Nerudové, navíc má hodně nízký koaliční potenciál – u voličů, co se orientují stranicky, jej podpoří jen voliči SPD, takže např. podle bookmakerů nemá Bašta šanci se do 2. kola dostat. Pokud jde o prodávání diplomů Nerudovou, jde o nesmyslnou pomluvu, situaci na univerzitě, kde rektorovala, znám dobře.

     • Dobre. A ten clanek ohledne poctu doktorandu? Ze kdyby vsichni ti lide meli radne studovat tak na to ta skola nema personalni kapacitu? To je vymysl?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*