Debata o počtu krajů je namístě, říká generál Pavel

Petr Pavel, kandidát na úřad prezidenta ČR

Prezidentské volby se blíží. Všech kandidátů jsme se zeptali na jejich vztah k Moravě a co si myslí o moravské samosprávě, kterou zlikvidoval komunistický režim. Petra Pavla jsme zastihli na Moravském náměstí v Brně, kde rozdával vánoční punč. Brno a celou Moravu přitom podle svých slov zná velice dobře.

Jaký je váš vztah k Moravě?

Pocházím ze západních Čech, ale na Moravě jsem strávil skoro polovinu svého profesního života. Vystudoval jsem gymnázium v Opavě a vysokou vojenskou školu ve Vyškově, postgraduální studium jsem absolvoval v Brně. Posléze jsem působil jako elitní výsadkář v Prostějově. Řekl bych, že Moravu znám asi tak dobře jako Čechy.

Co se vám na Moravě nejvíc líbí?

Moje manželka (úsměv). Moravačka ze Šumperka.

Je podle vás Morava jen zaostalý “východ republiky”?

Určitě ne. Když se podíváte, kolik dnes Moraváků je v Praze a kolik řídí tuto zemi, tak bych neřekl, že je to nějaký zaostalý východ. Nejspíš za tím stojí nějaká regionální nafoukanost. Měl jsem možnost tady žít a pracovat, ale v poslední době i jezdit po různých místech.

Samozřejmě vnímám, že část Moravy, především moravskoslezská, se označuje za region s problémy způsobenými předchozím průmyslem a těžbou. Na druhou stranu z těch tří uhelných regionů, Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského, je na tom stále ještě nejlépe. Rozhodně bych neřekl, že na Moravě je cokoliv horší než v Čechách.

Myslíte si, že má Morava adekvátní postavení v tomto státě? Co byste případně změnil?

Vzhledem k tomu, kolik politiků ve vrcholných funkcí je z Moravy, bych řekl, že Morava je na celostátní úrovni dostatečně reprezentována. Když se podíváte na premiéry, od roku 2006 byli s dvěma výjimkami všichni Moraváci.

Po nástupu KSČ k moci byla k 1. 1. 1949 zrušena staletá moravská zemská samospráva. Jak se stavíte k tomu, že ani po třiceti letech nebyl tento zločin komunismu napraven?

Tato záležitost má několik rovin. Jedna je historicko-politická. Morava byla samozřejmě vždy svébytná a měla vlastní vývoj, což je naprosto v pořádku a odráží to její historickou úlohu. Na druhou stranu, po změně ze zemského zřízení na kraje došlo několikrát k úpravám. Poslední je z roku 2000. Naše krajské uspořádání je vázáno třeba i na evropské dotace. Přestože rozumím tomu, že stojí za úvahu vrátit se k nějakému historickému uspořádání, měli bychom se na to dívat i pragmaticky. Jak moc by to pomohlo, nebo naopak uškodilo.

Dnešní doporučení Národní ekonomické rady říká, že snížení počtu krajů, ale i obcí, by výrazně prospělo, protože by to bylo levnější. Ale musíme si to dobře spočítat. Na začátku jsou vždycky vyšší údaje a až v delším horizontu se projeví úspory. V dnešní době plné vážných problémů by bylo vhodné řešit nejdříve ty nejpalčivější záležitosti. Pak se můžeme vrátit k tomu, jestli bychom neměli uvažovat o jiném uspořádání. Tato otázka je ale určitě namístě. Už jenom z důvodu úspor ve střednědobém a dlouhodobém horizontu, které se počítají na desítky miliard.

Co byste na závěr vzkázal voličům z Moravy?

Přečtěte si  Kofola kupuje tradiční moravské pivní značky Holba, Litovel a Zubr

To stejné co voličům z Čech. Ať si v klidu užijí krásné svátky. Ať se nenechají příliš rušit problémy kolem nás i našimi kampaněmi. A ať po Novém roce přijdou k volbám.

PS

Petr Pavel pochází ze západočeské Plané. Jeho profesní život je spjatý s armádou. Studoval vojenské školy v Opavě, Vyškově a Brně. Zahraniční vzdělání získal v USA a Spojeném království. Dosáhl nejvyšší hodnosti armádního generála. V letech 2012–2015 působil jako náčelník Generálního štábu Armády ČR, v letech 2015–2018 jako nejvyšší vojenský představitel NATO. Obdržel několik vyznamenání včetně francouzského Řádu čestné legie za záchranu jednotky francouzských vojáků v době války v Jugoslávii. V letech 1985–1989 byl členem KSČ, čehož dnes lituje. Podle svých slov vstoupil do strany, aby si splnil svůj sen stát se výsadkářem.

Autor: pjk, foto: Petr Pavel

Přečtěte si odpovědi dalších prezidentských kandidátů:

Doporučujeme


6 Comments

 1. ” v dnešní době plné vážných problémů , by bylo vhodné řešit nejdříve ty nejpalčivější . Potom se můžeme vrátit jestli bychom měli uvažovat o jiném uspořádání ” . Toto slýcháme už 30 roků a vždy bylo ” něco důležitějšího ” než moravská otázka a moravská samospráva. O Moravu mu vůbec nejde cílí pouze na moravské hlasy.

  • Přesně tak. Jsou to jen prázdné, laciné předvolební kecy a věčně stejné výmluvy. Otočil bych to na “ZRUŠENÍ ZEMSKÉHO ZŘÍZENÍ BOLŠEVIKY BYLO ŠPATNÉ A MUSÍ BÝT TATO CHYBA A KŘIVDA BOLŠEVISMU NEPRODLENĚ NAPRAVENA”. Poté se mohou řešit ostatní méně palčivé věci. Aneb, jak říkali rádi Lidovci “co bylo ukradeno, musí být vráceno”. Buď odsuzujeme Bolševismus a chceme napravovat VŠECHNY KŘIVDY, ANEBO ŽÁDNOU. Nemůžeme to dělat tak, že co se nám hodí, to po Bolševicích změníme a co se nám nehodí, to od Bolševiků převezmeme beze změn. Tomu se totiž říká pokrytectví…..

 2. Řekl bych, že že z textu vyplývá, že 8 krajová koncepce je “zelenému pánovi” nejblíže k srdci.

 3. Jako generálovi NATO ve výslužbě mu musí být nad slunce jasné strategicko-taktické rozdělení “bojiště” na českou kotlinu a moravské úvaly, stejně jako musí vnímat dělení z dob jeho “rodného” Varšavského paktu na západní a východní vojenský okruh. Přesto zde k tématice opravdu opakuje jen výmluvy, jaké slýcháme už od plyšového sametu. Argumentace centrální mocí zkorumpovanými politiky z Moravy, kteří se v pudu sebezáchovy na pražských teplých stolcích chovají k rodné hroudě macešštěji než se k Moravě staví plnokrevní Češi z Čech, je průhledná až hanba.

 4. “…kolik dnes Moraváků je v Praze a kolik řídí tuto zemi”
  To není podstatné. Pražské ovsduší je silně nakažlivé a každý se musí přizpůsobit, jinak ho Pražáci neberou … takže Moravák v Praze už není tak úplně Moravák.

  “Naše krajské uspořádání je vázáno třeba i na evropské dotace.”
  To není pravda. Na dotace jsou vázány celky NUTS II (vždy dva a dva kraje …

  Petr Pavel se narodil v Plané u Tachova (ne v Palné).

 5. Ok. Já PP rozumím. Hraje se momentálně o hodně a PP nechce nikoho vyloženě n.a.s.r.a.t a proto našlapuje v této věci velice opatrně po špičkách. I když ve finále prezident nemá do těchto věcí co mluvit. Kdo by ale měl a mohl něco zásadního pro Moravu udělat je premiér Fiala. Na toho je třeba se zaměřit a zahrát mu šikovně na “moravskú strunu”. Důraz je na slůvko “šikovně”…..👍

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*