Postavení Moravy? Nerozdělujme republiku, vyzývá odborář Středula

Josef Středula, kandidát na úřad prezidenta ČR

Prezidentské volby se blíží. Všech kandidátů jsme se zeptali na jejich vztah k Moravě a co si myslí o moravské samosprávě, kterou zlikvidoval komunistický režim. Jako dalšího jsme vyzpovídali předsedu odborářů Josefa Středulu.

Jaký je váš vztah k Moravě?

Jako pro Moraváka více než kladný.

Co se vám na Moravě nejvíc líbí?

Moraváci a Morava.

Je Morava jen zaostalý “východ republiky”?

V žádném případě. Morava je velice krásně se rozvíjející území a já bych rozhodně nerozděloval Českou republiku na Čechy a Moravu v nějakém protilehlém vztahu. Každopádně si myslím, že v Čechách i na Moravě existují klady i zápory, pozitiva stejně jako negativa a přátelské soužití je nesmírně důležité, stejně jako s dalšími sousedy – Slováky nebo Poláky či Rakušany na jihu České republiky. Myslím si, že Morava jako taková má nádherný zvuk nejenom v České republice, ale také mimo ni. Jsem přesvědčený, že si to Moravané velmi silně uvědomují a ten jejich krásný a milý přístup k životu je dobrým exportním artiklem Moravy.

Myslíte si, že má Morava adekvátní postavení v tomto státě?

Myslím si, že je adekvátní.

Po nástupu KSČ k moci byla k 1. 1. 1949 zrušena staletá moravská zemská samospráva. Jak se stavíte k tomu, že ani po třiceti letech nebyl tento zločin komunismu napraven?

Myslím si, že těch debat na toto téma už bylo velké množství a že současné uspořádání je dostačující.

Podle odhadu ekonomů (viz například nedávné doporučení NERVu) by zrušení nebo redukce krajů vedly k zefektivnění územního rozvoje a úspoře minimálně v řádu desítek miliard korun. Podporujete tento návrh?

Nápady NERVu obvykle nepodporuji a to, jestli se změní uspořádání, je na rozhodnutí Poslanecké sněmovny.

Co byste vzkázal voličům z Moravy?

Bylo by moc hezké, kdyby kdybychom měli Moraváka na Pražské hradě.

Josef Středula je předseda Českomoravské konfederace odborových svazů. Pochází z Opavy, kde vystudoval střední strojnickou průmyslovou školu. Posléze pracoval ve vítkovických železárnách. Dlouhodobě se angažuje v odborovém hnutí, zprvu v Odborovém svazu KOVO.

Autor: pjk, foto: Facebook Josef Středula

Přečtěte si odpovědi dalších prezidentských kandidátů:

Doporučujeme


19 Comments

 1. Moraváka na pražském hradě? No, nádherná představa. Bylo jich málo v Kramářově vile, těch odrodilců? Čemu pomůže další odrodilec v jiné pražské destinaci? Navíc takový pitomec pitomý, co si myslí, že Morava má adekvátní postavení a přitom si dovolí sám říkat Moravák?

  11
 2. No pane doktore Kolářský. Co říkáte teď na jednoho z vašich favoritů? Zelený pán takový plivanec neudělal.

  • Zelený pán nepochybně používá vojenskou infiltrační strategii a kamufláž k obsazení výhodných pozic.

   • Možná ano, ale Moravu jako územně politickou jednotku jednoznačně nevyloučil, i když to nejspíš není jeho preference.

  • Jak jsem psal pod článkem ke kandidátovi Fischerovi, cituji – “volitelní jsou proto, i když jen, tak říkajíc “třesoucí se rukou”, Josef Středula z Opavy a Danuše Nerudová z Brna.”. Tedy nejde doslova o “moje favority”, ale jen o trpěné nejmenší zlo mezi všemi devíti zly. Generál může mít sladké řeči jaké chce, stále setrvávám na tom, že z jeho kampaně, nejvíce z formulace hesla “Vraťme ČESKU řád a klid”, doprovázeného mlčící tlamou českého lva, velmi silně mrazí. Po tom, co jsem za totality prodělal tzv. základní vojenskou službu, nemohu si nikdy přát v postavení hlavy státu člověka, vyškoleného pro vojenskou špionáž ve prospěch armád sovětského bloku, a to i když byl později přeškolen pro špionáž ve prospěch bloku konkurenčního. Stále zůstává vojenským špiclem a tuto profesionalitu z něj nesejme ani případný mandát lidu k usednutí na “Přemyslovský stolec”. Tedy znovu opakuji, nikdo z kandidátů není z hlediska Moravy vhodný, takže jen třesoucí se rukou jsou mnou osobně trpěni ti dva z našeho teritoria, jim se dá NEpodpora moravské věci vždy alespoň intenzivně vyčítat, ale ti ostatní jsou otevření nepřátelé Moravy už ze své podstaty, a budou “vracet řád a klid” jen a jen Česku. A pro Česko pojem “řád a klid” znamená totální vykořenění moravského vědomí. A to i když mnozí z nich netuší, že jsou tím sami proti sobě nebo svým potomkům.

   • Ano i já jsem prodělal ZVS a vím jak zelení pánové myslí. Takže nakonec zbyde ta slovenská hrůza. Když bude škodit,(rozkládat “Česko”) třeba to bude ku prospěchu Moravy.
    PS: Brát to prosím s velkým nadhledem a notnou dávkou černého humoru.

 3. Po nástupu KSČ k moci byla k 1. 1. 1949 zrušena staletá moravská zemská samospráva. Jak se stavíte k tomu, že ani po třiceti letech nebyl tento zločin komunismu napraven?

  Myslím si, že těch debat na toto téma už bylo velké množství a že současné uspořádání je dostačující.

  Co byste vzkázal voličům z Moravy?

  Bylo by moc hezké, kdyby kdybychom měli Moraváka na Pražské hradě.
  ——————————————————————–
  Z výše uvedených informací plyne následující logický závěr……..BYLO BY MOC HEZKÉ KDYBYCHOM MĚLI MORAVÁKA NA PRAŽSKÉM HRADĚ. COŽ OVŠEM Z KANDIDATURY ZCELA VYLUČUJE JOSEFA STŘEDULU, KTERÝ SVÝMI SLOVY VYVRACÍ SÁM SEBE. Považovat se za Moraváka a současně tvrdit, že postavení Moravy je dostačující, má asi stejnou logiku, jako kdyby nějaký Esesák tvrdil, že “chce chránit lidská práva Židů”. Je to sebepopírající se absurdní tvrzení. Potřebujeme SKUTEČNĚ MORAVSKÉHO KANDIDÁTA, například někoho jako je pan Ctirad Musil předseda strany Moravané……ten ovšem bohužel nekandiduje na rozdíl od režimem nám vnucovaných zoufalců…..

  https://kruhrodu-moravy-slezska.estranky.cz/clanky/navrat-k–masarykovi-……..html

  • Ano, i tento odborářský Středula se svým prohlášení hodně diskvalifikoval, souhlasím. Na druhé straně, dovedete si představit, kdyby mezi relevantní kandidáty proniknul dr. Ctirad Musil? Jakou špínu by na něj mnozí konkurenti vytahovali? Jak by zdůrazňovali právě jeho propojení (ať by bylo jakkoliv intenzivní nebo ve skutečnosti nebylo) právě s ideologií komunistů, tedy těch, které zde viníme z likvidace Země Moravskoslezské v letech 1948/49? Pan dr. Musil, při vší úctě k němu, by byl v tomhle Česku totálně nevolitelný i kdyby získal třeba 100 tisíc notářsky ověřených podpisů. Ledaže by jej volili všichni obyvatelé Moravy i našeho Slezska, ale to zatím bohužel nehrozí.

   • Tady s Vámi plně souhlasím. A s trochou černého humoru by to pan doktor Hýsek nemusel
    zdravotně zvládnout. Ta až přehnaná levicovost je jeho největší problém. Takový Radek Vondráček, když jste se už o něm zmínil, by nemusel být tak špatný.

     • Vondracek asi těžko.Potom, co nepodpořil video kampaň při Sčítání lidu 2021, ho za Moravaka nepovažuju.

 4. Nepřeceňujme volbu českého prezidenta.
  Měli bychom navázat na tradici moravských resp. moravskoslezských zemských prezidentů.
  viz wiki: Jaroslav Jan Caha, Jan Černý (politik), Jaroslav Mezník (politik)

  • To není špatný návrh k diskusi, jen ten “předúnorový” Moravskoslezský zemský prezident byl sice nejvyšší politický představitel země, ale byl PODŘÍZENÝ ministra vnitra RČS. Byl JMENOVÁN československým prezidentem na doporučení ministerstva vnitra. V jedné osobě spojoval funkci přednosty Zemského úřadu, předsedy Zemského zastupitelstva, Zemského výboru a (formálně) i zemských komisí. Takový pro Moravu naprosto ponižující model bychom mohli chtít snad jen jako přechodnou fázi. To už i zemský hejtman markrabství na tom byl co do autonomních kompetencí v rámci podunajské monarchie líp.

   • Říšský protektor je “záštita”, dosazená říší zvnějšku příslušného “chráněného” území. Zemský prezident na Moravě byl z principu kolaborant přísně loajální s pragocentristickou mocí, vybrán z řad obyvatel Moravy. Spíš by se dal připodobnit k funkci předseda protektorátní vlády, např. k takovému prof. JUDr. Jaroslavu Krejčímu, ten dokonce pocházel z Hané, z Křemence na Moravě, kousek od Prostějova…

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*