Morava mi hned přirostla k srdci, říká Mauricijka. Nové vlasti ráda pomáhá

Tým nadace Signatures of Moravia v čele s Haanou Khodabocus

Hanaa Khodabocus se z dalekého ostrova Mauricius na Moravu dostala náhodou, podle ní je to ale osud. Moravská země a její lid jí hned přirostly k srdci. Své nové vlasti chce pomáhat, založila proto nadaci Signatures of Moravia. Za sebou má první úspěšné projekty a chystá další. Tím nejznámějším se stalo vydání knihy o brněnské gastronomii s názvem Brno na srdci, Brno na jazyku.

Z Mauricia na Moravu? Byl to osud

“Můj vztah k Moravě je spirituální, je to milostný příběh, který nemůže být konkrétně popsán. Je to rozhodnutí, které jsem před pár lety učinila, že tato země bude můj domov a že je mou povinností ho respektovat, chránit a udělat vše nejlepší pro to aby prosperoval,” popisuje svůj vztah k nové vlasti Hanaa Khodabocus.

Hanaa se narodila na dalekém ostrově Mauricius, který leží v Indickém oceánu poblíž Madagaskaru. Z Mauricia odjela studovat do Francie a z ní prostřednictvím studijního programu Erasmus do Brna. V moravské metropoli zapustila kořeny a stala se jednou ze známých tváří zdejší gastronomické scény.

Na otázku, jak se stane, že Mauricijka doputuje na Moravu, odpovídá, že to byla pragmaticky vzato náhoda, ale nicméně věří, že je to osud. K nové vlasti si posléze našla bytostný vztah a dnes už se považuje za Moravanku. Morava jí podle svých slov dala mnohé a nyní jí to chce vracet.

Chci Moravě vrátit to, co mi dala

Založila proto nadaci Signatures of Moravia, jejímž účelem je podpora rozvoje Moravy prostřednictvím konkrétní pomoci. “Poskytujeme pomoc fyzickým a právnickým osobám, podnikatelům i nepodnikatelům. Jde zejména o činnost podporující rozvoj a dědictví Moravy a o subjekty, které utrpěly nouzi kvůli zásahu vyšší moci, například v souvislosti s aktuální epidemií koronaviru,” vysvětluje zakladatelka nadace.

Signatures of Moravia podle ní vyvíjí vlastní činnost, poskytuje služby a vypracovává programy, které se cíleně zaměřují na kulturu, historii, vědu, vzdělání, životní prostředí či zemědělství a s tím související kvalitu stravování na Moravě. Regionem Morava přitom myslí celou Moravu, tedy území všech krajů, které leží na moravském území.

Kuchařkou to nekončí

Jedním z prvních projektů se stala kniha o brněnské gastronomii s názvem Brno na srdci, Brno na jazyku. Hanaa Khodanocus v ní shromáždila recepty na speciality vybraných brněnských podniků. Nedílnou součástí knihy vydané v loňském roce jsou i příběhy o jejich vzniku. Čtenářsky oblíbená kuchařka pomohla zdejšímu podnikání v gastronomii, které citelně utrpělo opatřeními v souvislosti se stávající koronavirovou situací. Celý výtěžek šel na jeho podporu.

Na otázku, jaké projekty nadace chystá do budoucna, Hanna odpověděla, že se bude jednat o projekty, které pomohou Moravě a Moravanům udržet jejich kulturu, historii a know-how. Konkrétní plány ale neprozradila.

Na otázku, jak může člověk podpořit činnost nadace Signatures of Moravia, odpovídá Hanaa jednoduše. “Tím že podpoříte naše iniciativy, přispějete vaším know-how do našich projektů a pomůžete propagovat naše iniciativy,” doplňuje na závěr vždy pozitivně naladěná hrdá Moravanka z Mauricia.

Webové stránky Signatures of Moravia najdete zde.

Autor: pjk, foto: Signatures of Moravia

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*