Morávka projde modernizací, příprava na Nové Heřminovy pokračuje. Povodí Odry představilo plány

Vodní nádrž Morávka

Povodí Odry má před sebou řadu významných úkolů. Nejvýznamnější stavební akcí letošního roku bude zahájení modernizace vodní nádrže Morávka na řece Morávce v Beskydech. Současně pokračuje příprava protipovodňových opatření na horní Opavě a rekonstrukce jezu řece Lomné v Jablunkově.

Vodohospodáři připravují opravy i nové stavby

Jak informovali oderští vodohospodáři, stavební práce na modernizaci vodního díla Morávka budou zahájeny v dubnu letošního roku, ukončení prací se předpokládá na podzim roku 2023. Úprava přehrady povede ke zvýšení bezpečnosti. “Bude se jednat převážně o úpravy železobetonových konstrukcí. Po celou dobu stavebních prací bude zajištěna bezpečnost přehradní hráze i dodávka vody, ze které se zajišťuje výroba pitné vody na úpravně ve Vyšních Lhotách,” informoval generální ředitel Povodí Odry Jiří Tkáč.

Nejdůležitějším úkolem vodohospodářů je podle něj příprava na stavbu vodní nádrže Nové Heřminovy na řece Opavě (o Nových Heřminovech jsme nedávno psali v tomto článku). Na starosti mají řadu dalších projektů, včetně rekonstrukce jezu na řece Lomné v Jablunkově či říční ochranné hráze v Holasicích.

“Dále letos zahájíme rekonstrukci levobřežní hráze kolem Ostravice v Paskově, připravujeme odstranění důlní škody na řece Olši na horním okraji Karviné na Rájeckém jezu. Současně připravujeme významné stavební celky pro ochranu města Bohumín – Pudlova a Nové Vsi, pro ochranu městské části Kamenec Českého Těšína a pro posílení bezpečnosti vodního díla Baška,” informoval Tkáč. Státní podnik byl rovněž pověřen vládou k prověření možnosti posílení vodních zdrojů Horní Moravy vodou z povodí Odry.

„Věřím, že se nám naše plány podaří splnit tak, jako v loňském roce, i když deštivé počasí v letních a podzimních měsících a opakované velké vody nám komplikovaly pokračování stavebních prací. Současně měla na chod celého podniku vliv také opatření v souvislosti s pandemií covid-19,“ uzavřel Jiří Tkáč.

Zdroj: Povodí Odry, foto:

Související články

Přečtěte si  Úhyn ryb na Dyji u Bulhar nezpůsobila malá vodní elektrárna, ale znečištění povrchových vod

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*