Moravská hvězda. Popularita této vánoční ozdoby stoupá, málokdo ale zná její správný název

Moravská hvězda, stále populárnější vánoční ozdoba

Vánoční dekoraci v podobě mnohocípé hvězdy složitého tvaru u nás můžeme vidět stále častěji. Jen málokdo ale tuší, jak se ozdoba nazývá a odkud pochází. Moravská neboli ochranovská hvězda má přitom svůj přímý původ na Moravě. Před dvěma staletími ji v Německu začali vyrábět moravští exulanti, potomci členů Jednoty bratrské uprchlých z Moravy v důsledku náboženského útlaku po porážce stavovského povstání. Díky jejich misiím se moravská hvězda rozšířila do celého světa.

Populární dekorace má svůj přímý původ na Moravě

Moravské hvězdy v období adventu zdobí mnoho kostelů, domů a místností po celém světě, hlavně ale v Německu a Severní Americe, kde snad není jediného domu, kde by alespoň malá hvězda nezdobila vrchol vánočního stromečku.  V Německu tuto hvězdu vyrábí pod obchodním názvem Herrnhuter Sterne stejnojmenná firma, její název v překladu znamená Ochranovská hvězda. Tento název se vžil pouze v Německu, zvolil se podle místa výroby, obce Herrnhut (Ochranov), kde se členové Moravské církve, evangeličtí uprchlíci z Moravy, ukrývali před pronásledováním kvůli jejich víře. Zde se hvězda roku 1880 začala komerčně vyrábět a vyrábí se tu dodnes.

Úplně první zmínka o výrobě a používání papírových hvězd osvětlených svíčkou je ovšem o celých 59 let starší. Pochází už z roku 1821, kdy je studenti z chlapecké školy Moravské církve v obci Niesky (36 km od Herrnhutu) vytvořili pro slavnostní osvětlení místní školní budovy při příležitosti jejího 50. výročí založení. První moravské hvězdy měly 110 hrotů, dnes jich je 26.

Moravská hvězda na Moravském náměstí v Brně

Na počátku byla matematika a křesťanské misie

Je jisté, že u počátků tradice mnohocípých hvězd byla výuka matematiky a geometrie na školách Moravských bratří. Tyto složité obrazce sloužily žákům pro výuku a nakonec i pro výzdobu. Spolu s misijní a charitativní činností Moravské církve se světem šířila i oblíbenost Moravské hvězdy. Proto se Moravská hvězda vyvěšuje, od začátku adventu až do Tří králů, i v západní Indii, Grónsku, Surinamu, Labradoru, USA, jižní a východní Africe, Ladaku a části Skandinávie.

Žluto-červená barevná kombinace nápadně připomíná zemské barvy

Dnes se vyrábějí v upravené a odolnější podobě

Současné hvězdy již nejsou pouze z papíru. V Herrnhutu se vyrábí i nepříznivému počasí odolné plastové hvězdy s možností dokoupení elektrického osvětlení, závěsné konzole a boxu pro uskladnění složené hvězdy. Počet cípů hvězdy se ustálil na 26 s tím, že vrcholový hrot je vynechán a jeho místo je využíváno pro zavěšení a instalaci osvětlení. Hvězdy nesou oblíbené vánoční barvy – žlutou, červenou nebo bílou. Kombinace červené a žluté nápadně připomíná moravské zemské barvy.

Moravské hvězdy na budově olomouckého magistrátu

Moravské hvězdy je možné koupit i u nás, například přes tento e-shop. Zde také najdete návod, jak si hvězdu vyrobit doma. Jejich popularita roste, v době adventu se stále častěji objevují na různých místech po celé Moravě.

Zdroj a foto: Moravská hvězda, Wikipedia

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*