Moravská města se chystají na zahájení vánočních trhů. V Brně už začaly

Loňské vánoční trhy v Brně na Náměstí svobody

Slavnostní rozsvěcování vánočních stromků na náměstích, vánoční trhy, ale také adventní koncerty nebo vánoční dílny začnou ve většině moravských měst až o příštím, tedy prvním adventním víkendu. Předběhne je pouze Brno, kde první vánoční trhy začaly už v pátek 22. listopadu.

Vánoční trhy v centru moravské metropole budou trvat více než 6 týdnů

Týden před začátkem adventu se otevřely stánky na Zelném trhu a Moravském náměstí v Brně, potrvají do 23.prosince. Vánoční strom na Zelném trhu se ale rozsvítí až v pátek 29. listopadu, stejně jako ten na náměstí Svobody.

Trhy na náměstí Svobody a Dominikánském náměstí v moravské metropoli jsou jako každoročně v režii Turistického a informačního centra města Brna. Letos potrvají až do 5. ledna. “Někteří Brňané si v minulosti posteskli, že když už předvánoční shon skončí, tak nemají kam zajít,” zdůvodnila to brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Trhy na Zelném trhu se ponesou v lidovém duchu. “Využili jsme tradičních ozdob jako perníčky, vyřezávané ozdoby, sláma, chvojí nebo šišky,” uvedla koordinátorka Adventu na Zelňáku Eva Skácelová. Ve 120 stáncích lidé najdou řemeslné výrobky, dekorační předměty, dárky i nápoje a občerstvení. Dva stánky budou věnované prezentaci neziskových organizací. Chybět nebude ani pódium pro hudební koncerty nebo vystoupení dětí. Novinkou je podle Skácelové adventní kalendář s 24 okénky dobrých skutků. Od 1. prosince se otevře každý den jedno okénko, ve kterém bude dárek pro určitou organizaci. Podle Skácelové se podařilo získat peníze nebo věcné dárky v celkové hodnotě asi čtvrt milionu korun. Mezi dary jsou například cukrovinky, vánoční produkty, ale také občerstvení v hodnotě 20.000 korun, které se může hodit například pro oslavu v domově seniorů.

Novinkou Adventu na Moravském náměstí bude schránka pozitivních vánočních přání, uvedl ředitel pořádající organizace Tomáš Pavčík. Lidé mohou dávat do schránky vzkazy nebo přání, které dostanou osamělí senioři v domovech seniorů nebo děti v dětských domovech, jimž nemá kdo popřát hezké svátky. Na Moravském náměstí nebudou chybět šapitó, vyhlídkové kolo a kulturní program. Budou se konat koncerty, představení pro děti a prostor dostanou i neziskové organizace.

Od 27. listopadu otevře kluziště pod Joštem, v 17:00 tam vystoupí krasobruslaři. Plocha pojme až 80 bruslařů, v další dny bude otevřená od 10:00 do 21:00 ve dvouhodinových blocích vždy s přestávkou na úpravu ledu. Vstupné bude 100 korun, děti do šesti let mají vstup zdarma, děti od 6 do 15 let, senioři a zdravotně postižení zaplatí 60 korun.

Vánoční strom na Náměstí svobody dovezl koňský povoz

Povoz tažený dvěma koni přivezl v sobotu 23. listopadu vánoční strom na náměstí Svobody v Brně. Koně vyrazili před polednem z Bílovic nad Svitavou, ušli asi 16 kilometrů. Na příjezd čekaly stovky lidí, včetně dětí.

V bílovickém polesí tradice Vánočního stromu republiky začala. Založil ji brněnský novinář a spisovatel Rudolf Těsnohlídek. Po nálezu opuštěné holčičky v lesích u Bílovic nad Svitavou přemýšlel, jak pomoci dětem v podobné situaci. Inspiraci našel v Kodani, kde pořádali pod ozdobeným stromem sbírku pro chudé děti. Strom republiky se v Brně poprvé rozsvítil v roce 1924 a výtěžek sbírky umožnil vybudovat dětský domov Dagmar. Už tehdy strom pocházel z bílovického polesí.

V centru moravském metropole jezdí vánoční “šalina”

Předvánočním Brnem začne od soboty 30. listopadu jezdit vánoční tramvaj. Dopravní podnik vypraví do ulic historického centra opět retrotramvaj typu T3. Jezdit bude také “PFková” tramvaj, což bude nasvícený vůz s vánočním polepem, lidé ji mohou potkat na pravidelných linkách, uvedla v tiskové zprávě mluvčí podniku Hana Tomaštíková. Tramvaj má rozvézt adventní náladu i mimo centrum.

Vánoční tramvaj lidé uvidí už v pátek, kdy se bude rozsvěcovat vánoční strom nejprve u vozovny v Pisárkách a poté na náměstí Svobody. “Tramvaj patří mezi symboly adventu v Brně. Atmosféru, kterou přináší, jsme chtěli rozvézt dál než jen do centra, proto jsme se rozhodli nasvítit i naši PFkovou tramvaj,” řekl generální ředitel Miloš Havránek.

V okolí předvánoční akce začnou až s Adventem

Ve stejný den jako v Brně, 29. listopadu, se rozsvítí vánoční strom i na náměstí Republiky v Blansku. Slavnost doprovodí kulturní program i vánoční stánkový prodej.

Na první adventní neděli, která připadá na 1. prosince, nechali rozsvěcení stromečku v Břeclavi i ve Znojmě. “Jedli ojíněnou městu věnovali manželé Líškovi z Jevišovic. Horní náměstí bude zdobit další jedle ojíněná, a to od manželů Kratochvílových ze Znojma. Chybět nebude dřevěný betlém v životní velikosti z dílny řezbáře Martina Lichevníka doplněný o nového krále – třetího krále, ani tradičně vyzdobená ulice Obroková. O její výzdobu se opět postarají místní školy a školky,” uvedl Karel Podzimek, místostarosta města Znojma.

Na Masarykově náměstí bude připraveno oblíbené zimní kino a na horním náměstí zase kluziště. Na obou místech bude kulturní program. V Břeclavi připravují vánoční městečko se stánky a kulturním programem na pěší zóně u gymnázia až na 14. prosince, stánky tam ale zůstanou až do 22. prosince.

Ulice a náměstí moravských měst oživí také akce s mikulášskou tématikou, v Blansku se 6. prosince uskuteční Krampus show s 50 originálními maskami děsivých čertů, ve Znojmě chystají pochod rakouských čertů Perchtenlauf na pátek 13. prosince.

Adventní koncerty rozezní moravské kostely nejen o adventních nedělích, ale připravují je i v některých památkách, například na zámku v Kunštátu nebo na zámku ve Valticích.

Zdroj: ČTK, foto: TIC Brno

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*