Moravské řeky jsou až na desetině běžného stavu. Hrozí velké sucho

Povodí Moravy Sucho
Toky v povodí Moravy nejsou po zimě v dobré kondici. Bylo málo sněhu, proto se musejí doplňovat z vodních nádrží – jejich zásoby ale nejsou nekonečné.

Některé toky jsou podle Povodí Moravy na desetině běžného stavu. I přes velmi nízké zásoby vody ve sněhu jsou však naplněné vodní nádrže. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.

Na tocích je málo vody

“Během posledních tří dnů se průtoky v povodí Dyje pohybují v rozmezí deset až 50 procent průměrných hodnot. V povodí Moravy se průtoky pohybují v rozmezí 20 až 60 průměrných hodnot,” uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Například Moravou v Olomouci nyní teče 47 procent oproti průměru, ve Strážnici na Hodonínsku už je to jen 30 procent průměrných dubnových hodnot. V Dyji na přítoku do Vranova teče 23 procent normálu. Svratkou na přítoku do brněnské vodní nádrže protéká 28 procent, Svitavou v Bílovicích 42 procent. Na desetině jsou Jeviškovka, Želetavka nebo Romže.

Vodní nádrže doplňují nízké hladiny

Naplněné na 80 až 100 procent jsou po zimě vodní nádrže, přestože zásoba vody ve sněhu letos byla nízká. Už v tomto období tak některé nádrže dotují nízké hladiny vodních toků, přitom na počátku dubna by právě v řekách mělo být vody nejvíce.

O dobrém stavu v moravských vodních nádržích jsme už dříve psali v tomto článku.

Například vodní nádrže Vír a Nové Mlýny takzvaně nadlepšily v uplynulém týdnu průtok ve Svratce a v Dyji podle vodohospodářů dohromady o více než 400.000 metrů krychlových vody. O tolik více z nádrží odteklo vody, než do nich přiteklo.

Státní podnik Povodí Moravy zajišťuje správu, provoz a údržbu vodních toků a vodohospodářských objektů v povodí řeky Moravy, které pokrývá území téměř celé Moravy. Spravuje téměř 11.000 kilometrů vodních toků, přes 1100 km ochranných hrází, 30 významných nádrží, 137 malých vodních nádrží, 15 malých vodních elektráren, 13 plavebních komor a 175 jezů.

Zdroj: ČTK, foto: Povodí Moravy

Související články

Přečtěte si  V Třebíči, za účasti Jiřího Grygara, otevřeli nové planetárium. Nabídne programy pro veřejnost i školy

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*