Moravské zemské muzeum provádí rozsáhlý úklid a připravuje se na první návštěvníky

Pracovníci úklidové firmy v pondělí umývali i lustry v Dietrichsteinském paláci.

Po pětapadesáti dnech přišli první májové pondělí do práce zaměstnanci Moravského zemského muzea v Brně. Veřejnosti ale muzeum otevře své dveře až dvanáctého května. V současné době se prostory a jednotlivé expozice připravují na první návštěvníky po koronavirové izolaci.

Postupně v Dietrichsteinském paláci odesklíváme stálé expozice, uklízíme, děláme základní servis, aby všechno bylo připraveno pro návštěvníky. Jednotlivé expozice muzea budeme poté zpřístupňovat veřejnosti v návaznosti na úklid od dvanáctého května,“ informovala vedoucí PR oddělení Moravského zemského muzea v Brně Barbora Javorová.

S plánovaným úklidem mohli začít v muzeu až dnes, protože z důvodu koronavirové pandemie nepracovaly ani odborné firmy, které se na odesklívání expozic podílejí. Na jejich práci dohlíží kurátoři jednotlivých výstav a pracovníci výstavního oddělení. Již nyní se ale ví, že od dvanáctého května bude veřejnosti zpřístupněna aktuální výstava s názvem Ondřej Sekora: Mravenčí a jiné práce. „Mám radost, že bude tato výstava prodloužena až do třetího ledna roku 2021,“ upozornila Barbora Javorová.

Dále se návštěvníkům zpřístupní také výstava Jako růže. Móda v zrcadle doby, která bude prodloužena do dvacátého září. Až do sedmého června bude možné navštívit v Mramorových sálech Biskupského dvora výstavu Řády a vyznamenání Španělska – sbírka Josefa L. Hrdého. S dvanáctým květnem zahájí provoz i stálé expozice Středoevropská křižovatka: Morava dvacátého století a archeologické sbírky. Další stálé expozice budou zpřístupněny o týden později.

Památníku Leoše Janáčka otevře 12. 5., zámky v Jevišovicích a Budišově a Památník Bible kralické v Kralicích 30. 5.

Od 12. 5. se počítá s otevřením budovy Památníku Leoše Janáčka ve Smetanově ulici a pavilonu Anthropos v Pisárkách. Pod Moravské zemské muzeum spadají i zámky v Jevišovicích a Budišově a Památník Bible kralické v Kralicích. Tyto mimobrněnské objekty se pro návštěvníky poprvé po koronavirové pandemii otevřou v sobotu 30. května.

Přečtěte si  V národním parku Podyjí ubylo vodních ptáků. Každoroční sčítání ukázalo nejnižší počet v historii

Jednotlivé objekty bude moct zatím navštívit podle nařízení vlády maximálně sto osob. „Všichni budou muset mít na obličeji ochranné roušky, dodržovat potřebné rozestupy a v budovách jim budou k dispozici desinfekční gely,“ upřesnila nové podmínky pro návštěvníky mluvčí muzea Barbora Javorová.

Autor: Lenka Fojtíková, Foto: Filip Fojtík/ Moravské zemské muzeum v Brně

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*