Moravský Krumlov zachránil zámek pro další generace. Vrací se Slovanská epopej, vzniká nové turistické centrum

Moravskokrumlovský zámek postupně obnovuje svou krásu.

Zámek v Moravském Krumlově prochází zásadní rekonstrukcí a výsledky jsou už vidět. Zámecká věž v jižním křídle se úspěšně dostává z havarijního stavu, východní křídlo je přichystáno k velkému úkolu. Stane se výstavním prostorem pro slavnou Slovanskou epopej.

Zámecká věž se dlouhá léta nacházela v havarijním stavu, kvůli čemuž nebylo bezpečné vystoupat po schodech a pokochat se úchvatným pohledem na město a okolí. To se však postupně změní.

„Lucerna, což je věžovitý nástavec s okny na vrcholku kupole, byl v dezolátním stavu, proto jsme se rozhodli ji celou vyměnit. Nechali jsme pozlatit báně i vlaječku, takže budou krásně vidět ze široké dálky. Z lešení kolem věže nyní vykoukla nová lucerna. Postupně se takto bude odhalovat opravovaná věž, do podzimu bude celá tato etapa hotová,“ informoval místostarosta Zdeněk Juránek.

Nové objevy budou lákadlem pro návštěvníky

Rekonstrukce zámku přinesla další zajímavosti z historie, které připravuje město prezentovat veřejnosti. „Odhalili jsme krásné malby, knížecí toaletu a také vlčí jámu, která v minulosti chránila původní hrad, kolem nějž byl veliký příkop nejen ze strany od parku, ale objeven byl i ze strany od města,“ přiblížil Juránek, který na rekonstrukci pravidelně dohlíží a řeší postup prací se stavební firmou.

Město usiluje o získání původního vybavení, které chce navrátit do rekonstruovaných místností. V jihovýchodním přístavku bude nově umístěno bezbariérové infocentrum, na které bude navazovat výstava Ústavu pro studium totalitních režimů v bývalém průjezdu. Upraven bude i prostor před infocentrem, stejně jako ohradní zeď.

Lákadlem pro turisty bude ochoz věže, který nabízí úchvatný pohled na město i rozsáhlý zámecký park. V samotné věži pak bude zaznamenána historie zámku i jeho stávající rekonstrukce. Na tu bude třeba v blízké budoucnosti navázat v dalších částech zámku. „Připravujeme i úpravu prvního nádvoří. Vše ale v kontextu finančních možností města, které se rozhodlo nenechat zámek svému osudu a zanechat jej i budoucím generacím,“ uzavřel místostarosta.

Východní křídlo se stane nový domovem Slovanské epopeje

Po několikaleté intenzivní snaze vedení města Moravský Krumlov má návrat Slovanské epopeje do Moravského Krumlova šťastný konec. V zrekonstruovaných prostorách východního křídla, který poskytuje vhodné podmínky pro umístění pláten, nyní běží zkušení provoz. Město již dříve podepsalo dohodu o zápůjčce. V následujících týdnech budou Muchova plátna převezena z Prahy na zámek. „Předpokládáme, že prvním návštěvníkům otevřeme expozice se začátkem letní sezóny,“ dodal Juránek.

Přečtěte si  Fakulta výtvarných umění VUT funguje již 30 let. Oslavy výročí budou trvat do konce roku

Foto: město Moravský Krumlov

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*