Moravu trápí suchý listopad, většina toků zůstává pod půlkou normálu

Nedostatek vláhy vedl ke značnému poklesu hladin toků na Moravě. Na většině z nich neteče ani polovina obvyklých listopadových hodnot. Některá místa dokonce hlásí sucho, informovali vodohospodáři z Povodí Moravy.

“Přestože je letošní rok srážkově a průtokově průměrný, měsíc listopad je zejména v oblasti Beskyd výrazně podnormální,” sdělil mluvčí státního podniku Petr Chmelař. Sucho hlásí Rožnovská Bečva ve Valašském Meziříčí, která je na 6 % dlouhodobého měsíčního průtoku. Průtok v Bečvě v Teplicích je na 18 % průměrného průtoku pro měsíc listopad, Vsetínská Bečva je na 23 %, Dřevnice ve Zlíně a Olšava v Uherském Brodě na 28 % normálu.  

Obdobná je situace v celém povodí Moravy. “Listopadové průtoky na ostatních tocích v povodí Moravy se pohybují v rozmezí 30 – 56 % dlouhodobých průměrných průtoků,” upřesnil Chmelař. Jedině v povodí Dyje jsou vodnosti větší a listopadové průtoky se pohybují v rozmezí 40 – 90 % dlouhodobých průměrných průtoků. 

Mezi nejvodnější toky patří některé toky v jižní polovině Moravy, jako je Dyje v Podhradí, kterou teče 83 % dlouhodobého měsíčního průtoku, Želetavka ve Vysočanech se 73 %, Svratka v Židlochovicích se 70 % a Haná ve Vyškově s 59 % průměrných listopadových hodnot.

Vyrovnávat toky musejí přehrady

Hladiny na většině nádrží mají podle vodohospodářů setrvalou. “Vodní nádrže v současnosti pokrývají všechny požadované odběry povrchových vod. V uplynulém týdnu bylo z významných vodních nádrží nadlepšeno do toků pod nádržemi přibližně 230 tisíc metrů krychlových vody,” uvedl Chmelař.

Vodní nádrž Letovice má prázdný zásobní prostor z důvodu probíhající rekonstrukce. Na VD Dalešice je snížena hladina z důvodu opravy hráze. Na VD Brno je hladina snížena na zimní hladinu a na VD Plumlov je snížena hladina z důvodu rekonstrukce přelivu.  

“Vzhledem k tomu, že se v nejbližších dnech neočekávají výraznější srážky, předpokládáme, že stavy na vodních tocích budou nadále setrvalé nebo mírně klesající,” uzavřel mluvčí. Pokud bude nepříznivý trend pokračovat, může předznamenat další extrémní sucho v příštím roce.

Zdroj a foto: Povodí Moravy

Související články

Přečtěte si  Odešel Ernst Tugendhat, brněnský rodák a syn stavitelů světoznámé vily

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*