Na Brno nezvyklá odvaha: Zastupitelé schválili úvěr 2 miliardy na multifunkční halu

Vizualizace brněnské multifunkční arény

Hlavním tématem posledního zasedání Zastupitelstva města Brna před letními prázdninami bylo financování projektu výstavby multifunkční haly, která se neobejde bez navýšení finanční podpory ze strany města. Konkrétně by mělo jít o 1,95 miliardy, které by město poskytlo formou úvěru. Kontroverzní návrh byl nakonec po diskuzi schválen čtyřiceti zastupiteli.

Jedním z dalších nutných kroků vedoucích k zahájení stavby multifunkční haly bylo schválení úvěrové a finanční dokumentace projektu. Město počítá s tím, že stavbu haly bude financovat z několika zdrojů. Národní sportovní agentura přispěje částkou 300 milionů Kč, Jihomoravský kraj 200 milionů Kč, úvěr od České spořitelny pokryje částku 1,95 miliardy Kč. Zbytek doplatí město Brno ze svého rozpočtu. Již dříve byl vysoutěžen zhotovitel haly. Posledním krokem k případnému zahájení stavby je dokončení notifikačního řízení u Evropské komise, které se očekává během letních prázdnin.

Odpůrci projektu straší kolapsem brněnských financí

Takto nákladný projekt má v Brně i své odpůrce. Ti upozorňují na to, že úvěr zatíží rozpočet Brna na víc jak dvě desetiletí a navíc se přidají ještě náklady na financování provozu haly, které se mohou pohybovat ve vyšších desítkách milionů ročně. Nesouhlas vychází především z řad spolků a stran jako je Žít Brno a Zelení, kteří svůj politický kapitál budují převážně na kritice velkých brněnských projektů jako jsou stadiony nebo dopravní stavby.

Přes všechny sliby a plány vedení Brna však moravská metropole nadále zůstává městem, vzhledem k velikosti a významu, s nejostudnější sportovní infrastrukturou v České republice, kde se již desítky let nemohou konat reprezentační zápasy nebo význámné mezinárodní akce v nejpopulárnějších sportech jako je fotbal, hokej nebo atletika.

Autor: red Zdroj a foto: Město Brno

Související články

Přečtěte si  Fotbal místo velodromu, cyklisté a atleti v nové hale. S Lužánkami mají radní jiné plány

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*