Na Moravě se šíří invazivní strom pajasan. Ve Znojmě s ním bojují pomocí herbicidů zavedených přímo do kmene

V letošním roce byla vlivem sucha a působením škůdců, zejména kůrovce, postižena značná část našich lesů. Mnohde zbyly po odstranění škod pouze holé stráně. Tato situace bohužel nahrává další hrozbě pro naše lesy, kterou jsou invazivní druhy. Tedy stromy a rostliny, které v našich zeměpisných šířkách nejsou původní a vytlačují původní druhy. Jedním z nich je i pajasan žláznatý.

Pajasan žláznatý se vyznačuje rychlým růstem, silným zástinem a také vylučováním látek, které jsou pro ostatní rostliny jedovaté. Kvůli tomu vytlačuje původní druhy, například duby či habry. Ve Znojmě se jich budou zbavovat i proto, že působí škody v těsně sousedícím národním parku, kam se může snadno šířit. “Ještě před 20 lety se jednalo o vzácnou rostlinu známou jen z ojedinělých míst, dnes je v Podyjí a nejbližším okolí evidováno přes 50 lokalit,” uvedl Stejskal. Kromě Gránického údolí roste i v blízkých Karolininých sadech.

Městské lesy Znojmo se pokusí ve spolupráci s odborníky Národního parku Podyjí zamezit šíření invazivního stromu pajasan žláznatý v Gránickém údolí. Strom původem z východní Asie byl dovezen dříve do Evropy jako okrasný, avšak v posledních letech se invazivně šíří jak na různá rumiště, tak do lesů. Cestou, jak výskyt omezit, je navrtání kmene stromu a aplikace herbicidu, uvedl v tiskové zprávě Robert Stejskal ze Správy národního parku Podyjí.

Stromy lze před aplikací herbicidu buď navrtat, nebo udělat zásek sekerou či mačetou. U menších stromů je zapotřebí sloupnout kůru na polovině kmínku nožíkem. Tímto způsobem lze herbicid aplikovat na pajasany i v nejcennějším prostředí, aniž by zásah ohrozil kolem rostoucí domácí dřeviny. Poté se nechá pajasan uschnout a postupně rozpadnout. Na místech, kde by mohl suchý strom ohrožovat okolí, je ale nutné dřeviny kácet.

V Gránicích začneme pracovat od středy, konkrétně pod vyhlídkou v ulici Přemyslovců. Během několika dnů budeme aplikovat na pajasany herbicid. Jedná se o metodu, která je nejšetrnější vůči okolní přírodě. Herbicid se aplikuje tak, že neohrožuje okolní rostliny, živočichy ani prostředí,” uvedl Ondřej Benešovský z Městských lesů Znojmo.

Pajasan žláznatý pochází z Číny a u nás roste v nížinách a chráněných středních polohách. Vyžaduje světlé stanoviště a teplo. Výborně snáší velmi suchou půdou i silně znečištěné městské ovzduší. Často se uchytí u zdi či v prasklině zástavby, daří se mu i na devastovaných, velmi chudých půdách. Křídlatá lehká semena mají velkou klíčivost a dokáží druh efektivně rozšiřovat. Kácení je neúčinné, protože pajasan dokáže po pokácení velmi rychle růst z výmladků a rozšiřuje se ještě rychleji.

Přečtěte si  Starobrno představilo nový design. Zdůrazňuje regionální pouto

Anketa:

Jak nahlížíte na invazivní druhy stromů jako je pajasan žláznatý, které dokáží úspěšně růst i ve výrazně sušších podmínkách

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Autor: red Zdroj: ČTK Foto: wikimedia.org

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*