Tak jako v předešlých třinácti letech i letos pořádá spolek Moravská národní obec (MNO) iniciativu „Za vyvěšování moravské vlajky“ na radnicích a obecních úřadech ve svátek věrozvěstů 5. července. Cílem akce je připomenout příchod sv. bratří Cyrila a Metoděje, patronů Moravy a spolupatronů Evropy, na Velkou Moravu a jejich civilizační přínos. Vyvěšení vlajky Moravy připomíná odkaz tisícileté historické země Moravy, která je základem našeho státu. Stovky obcí tímto způsobem vzdávají poctu Moravě s její nezaměnitelnou kulturou, bohatou historií a tradicemi.
Do vyvěšování vlajky se tradičně zapojují největší moravská města, ale také stovky menších měst a obcí z celé Moravy, ale také ze Slezska, Čech i Slovenska. V roce 2023 počet účastníků zřejmě poprvé překročí magickou hranici 1600. “Hned v úvodu letošního ročníku vlajkové iniciativy nás doslova ohromila zpráva ze statutárního města JIHLAVY. Od letošního roku budou v Jihlavě vyvěšovat vlajku Moravy. Projednali si to už před tím, než k nim dorazila naše výzva a to na základě žádosti místních obyvatel,” prozrazuje nejzvučnějšího nováčka na mapě zapojených měst koordinátorka akce Lenka Holaňová.
Podobně jako v Jihlavě se nově přidaly k vlajkové iniciativě MNO například v městské části Brno – Maloměřice a Obřany, v obci Ptení na Prostějovsku, v obci Pitín v chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, v Břestku v oblasti Chřib nebo obci Tupesy proslulé tupeskou keramikou. Dalšími nováčky jsou například Dubňany s přibližně 6300 obyvateli, Nová Ves nedaleko Křižanova, Kuklík ležící v chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, Podolí u Brna, Odrovice, Nedašov na moravsko-slovenské hranici, Hostišová nebo Sazovice.
Přibyla také města jako Rožnov pod Radhoštěm s hojně navštěvovaným Valašským muzeem v přírodě nebo Bystřice pod Hostýnem ležící pod památnou moravskou horou Svatým Hostýnem.
Interaktivní mapa měst a obcí, které se k iniciativě vyvěšování moravské vlajky připojily.
Otevřou se také některé památky
Iniciativu doprovází výzva ke zpřístupnění místních pamětihodností, kterou je zdůrazněn kulturně-historický aspekt celého projektu, snahu probudit zájem veřejnosti o historii místa, kde žijí, o historii Moravy, její kulturu a tradice.
Kromě tradičně zúčastněných pamětihodností jako je například Galerie města Brna, památky ve Žďáru nad Sázavou, Klášter Rosa coeli v Dolních Kounicích, muzea v Uničově, Valašském Meziříčí, zámek Letovice, Muzeum v Bystřici nad Pernštejnem či v Kloboukách u Brna, nově přibylo také Muzeum Hovorany, Muzeum Františka Skopalíka v Hulíně Záhlinicích, Muzeum Karla Kryla v Kroměříži, Muzeum Velké Moravy, Znojmo – Hradiště, Habánský sklep – Vacenovice nebo Muzeum Dalešice – Pivo za Rakousko-Uherska.
Moravská vlajka
V současnosti nejužívanější a nejrozšířenější moravská vlajka se skládá ze dvou stejně širokých vodorovných pruhů, žlutého (zlatého) a červeného, se zemským znakem uprostřed. Používání zlaté a červené barvy jako symbolů Moravy schválil Moravský zemský sněm 14. srpna 1848. I když se objevují snahy zpochybňovat tuto podobu vlajky, důležité je, že obyvatelé Moravy a zástupci moravských samospráv, se k Moravě hlásí, a to i otevřeně vyvěšením její vlajky.
Autor: red Zdroj a foto: Moravská národní obec
Super! Velka gratulace!
viz též:
https://slovacky.denik.cz/zpravy_region/zlinsky-kraj-moravska-vlajka-radnice-mesta-obce-vyveseni-moravska-narodni-obec.html
—
3.7.2023 12:15 Pavel Bohun
Moravskou vlajku vyvěsí řada radnic ve Zlínském kraji.
Které se připojí nově?
… čtěte v článku …
—
Veřejnost by také neměla přehlédnout, že do parlamentu míří zákon o zemských znacích (Čech, Moravy a Slezska), jenž spolu s dalšími předkládá poslanec Radek Vondráček.