Na Pálavě vzniklo nové chráněné území. Zvláštní péče se dočkala přírodní památka Kočičí kámen

Nenápadný vápencový skalní výchoz (ve středověku se tady vápenec těžil, což dokládá malá lomová stěna) obklopený vinicemi leží nedaleko známější Kočičí skály. Široká terasa napovídá, že v západní polovině území se nejspíše do poloviny 19. století zemědělsky hospodařilo. 

Z větší části jej pokrývají suché trávníky, ve kterých rozkvétají například hvozdík Pontederův, kavyl vláskovitý, šalvěj luční, koniklec velkokvětý i hlaváček jarní. Celkem tady botanici v minulých letech napočítali přes 200 druhů vyšších rostlin. V roztroušených křovinách hnízdí několik párů pěnice vlašské a ťuhýka obecného, občas můžete narazit na vzácného střevlíka hrbáče černého.

O Kočičí kámen trvale pečujeme – probíhá tady pastva ovcí a koz, vyřezávání náletových křovin a sečení. V aktuálním plánu péče také navrhujeme výsadbu několika ovocných stromů starších odrůd. 

Zvláštní ochrana se vrací po téměř 20 letech

Kočičí kámen byl chráněn od roku 1951 jako součást rezervace s názvem Tabulová, Růžový vrch a Kočičí kámen. Ta byla roku 1988 rozdělena na tři samostatné státní přírodní rezervace, v roce 2000 byly rezervace opět sloučeny do jedné, aby je v roce 2004 nahradila nová NPR Tabulová, zahrnující Stolovou horu a Růžový vrch (se zříceninou Sirotčího hrádku), ale bez Kočičího kamene. Ten se tak „maloploškou“ stal znovu až nyní.

Autor: red Zdroj a foto: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*