Na Rožnovsku řádí račí mor. Vrátil se po dvou letech

Rak říční račí mor
Raky říční likviduje račí mor, který přenášejí invazivní druhy, včetně nepůvodních raků vypuštěných na svobodu.

Na Rožnovské Bečvě se opět rozšířil račí mor. Vyskytl se tam už před dvěma lety. Teď odborníci v obci Prostřední Bečva na východě Moravy objevili hned několik uhynulých raků. Onemocnění způsobuje plíseň, vůči které nejsou původní evropští raci imunní. Informaci uvedl server iRozhlas.cz.

Račí mor znovu udeřil

Ochranáři nalezli v Rožnovské Bečvě na území obce Prostřední Bečva asi 15 uhynulých raků, které odebrali a poslali na rozbor. Je zřejmé, že se jedná o novou vlnu račího moru, který je pro původní evropské raky fatální.

Ochránci přírody nyní budou hledat zdroj nákazy. Spolu s vědci budou pátrat po vzorku DNA unášeném vodou. Už teď jsou si jisti, že letošní úhyn je způsoben stejným kmenem jako před dvěma lety. S hledáním začnou v nejbližších dnech.

Vypouštění raků na svobodu má fatální důsledky

Trvalým zdrojem nákazy bývají nepůvodní druhy raků ze Severní Ameriky, kteří jsou vůči nákaze imunní. Jedná se o raka signálního, pruhovaného, červeného a mramorovaného, kteří byli do přírody vypouštěni z umělých chovů. Račí mor do oblasti přinesl nejspíše akvarijní rak vypuštěný na svobodu.

„Problém je, že když mají lidé doma nějakého domácího mazlíčka a z nějakého důvodu už ho nechtějí, tak si myslí, že nejetičtější je dát mu svobodu. V momentě, kdy tento mazlíček přenáší choroby, které se mohou dostat na naše zvířata, tak může způsobit neskutečně velkou škodu. Děje se to, že naši chránění původní raci hynou na patogen přenášený i těmi akvarijními,“ uvedl pro iRozhlas.cz Petrusek.

V celé republice bylo zaznamenáno již několik případů, kdy v důsledku zavlečení račího moru vyhynuly celé populace původních druhů raků. Typickým znakem nemoci je to, že se šíří proti proudu.

„Nakažení raci, jak jsou neklidní, tak chodí a táhnou i proti proudu, čímž zavlečou nemoc tam, kam by se jinak nedostala,“ sdělil již dříve Petrusek.

Opatření proti šíření

Podle odborníků nemá smysl zachraňovat raky přesunem na jiná místa. Naopak to vede k šíření račího moru do dosud nekontaminovaných míst.

Předměty, které se dostaly do kontaktu s kontaminovanou vodou, jako jsou holínky či rybářská výstroj, by lidé měli důkladně vydezinfikovat horkou vodou, Savem nebo pořádným vysušením na slunci. Voda by se neměla z místa nákazy přenášet jinam, třeba kvůli zalévání zahrady.

Odborníci důrazně vyzývají, aby lidé nevypouštěli nepůvodní raky z chovů do vodních toků.

Zdroj: iRozhlas.cz, Foto: Megapixel

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*