Na Šumpersku se pohybuje rys z Polska, jeho vypuštění na naše území není v souladu s tuzemskou ochranou přírody

Před několika dny bylo v blízkosti hranic s Polskem nad obcí Bohdíkov mezi Rudou nad Moravou a Hanušovicemi zaznamenáno několik pozorování rysa s telemetrickým obojkem. Rys vypuštěný zřejmě v Polsku dělá vrásky místním ochráncům přírody.

Zvíře nepochází z České republiky, pravděpodobně bylo vypuštěno v Polsku v rámci projektu „Návrat rysa do severozápadního Polska“, odkud přešlo na naše území. Tento projekt vypouštění rysů však s našimi ochranáři nikdo nekonzultoval a není v souladu s přístupem, který se v ČR uplatňuje, tedy s důrazem na přirozenou obnovu populací velkých šelem a důsledné vyhodnocování případných zásahů do populace s ohledem na její genofond.

Vzhledem k nejasnému původu polského rysa (případně rysů) a možným dopadům na české rysí populace bude Agentura ochrany přírody a krajiny kontaktovat polskou stranu a zjišťovat podrobné informace.

Rysi se u nás vyskytují v Moravskoslezských Beskydech

V současné době v České republice probíhá telemetrický výzkum volně žijících rysů  – vědci z Mendelovy univerzity v Brně během několika měsíců v Moravskoslezských Beskydech ve volné přírodě odchytili a následně opatřili telemetrickým obojkem celkem pět 5 rysů, jejichž pohyb nyní sledují.

Rys ostrovid, ilustrační snímek Zdroj foto: ZOO Olomouc

Na území České republiky se v současné době pohybuje asi stovka rysů. Kromě Moravskoslezských Beskyd se vyskytují také v jižních Čechách. V 80. letech minulého století u  nás byli cíleně vypuštěni rysové z karpatské populace, kteří byli odchyceni na Slovensku ve volné přírodě. Od té doby žádné cílené posilování populací neproběhlo a neplánuje se. Pokud by kvůli posílení genofondu volně žijících rysů u nás bylo třeba v budoucnu nezbytné rysy z chovů vypouštět, bylo by to pouze na základě pečlivě plánovaných opatření v rámci např. programu péče nebo záchranného programu.

Autor: red Zdroj a foto: AOPK ČR

Související články

Přečtěte si  Hlasování o jménu pro kromaňonskou ženu z Mladečských jeskyní: do finále postupuje deset jmen

Doporučujeme


1 Comment

  1. Hlavně aby ho nezastřelili pro nesprávný původ. Měli by být rádi, že oživí krev naší mikropopulace.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*