Na uhelném dolu Frenštát byla symbolicky ukončena činnost. Začala jeho definitivní likvidace

Symbolickým vytěžením posledního okovu na Dole Frenštát ukončil státní podnik DIAMO činnost černouhelného dolu a zahájil jeho likvidaci. Hornický ceremoniál proběhl za účasti ministra financí Zbyňka Stanjury a ministra životního prostředí Petra Hladíka, kteří se při této příležitosti podrobně seznámili s postupem prací a přípravou zásypu na Dole Frenštát a také stavem prací na ostatních lokalitách, které státní podnik DIAMO převzal ve dvou vlnách v roce 2021 od společnosti OKD.

K likvidaci Dolu Frenštát přistoupilo DIAMO zejména vzhledem k dlouhodobému nevyužívání dolu, komplikované legislativě s povolením k těžby a vysokými náklady na udržování dolu. V dole se nikdy netěžilo a od roku 1995 je v konzervačním režimu. Báňský úřad vydal rozhodnutí o povolení likvidace jam v srpnu roku 2021.

V loňském červenci zahájil závod DARKOV návoz nezpevněného zásypového materiálu do areálu a dokončil ho letos v únoru s tříměsíčním předstihem oproti harmonogramu, čímž zajistil snížení zátěže pro životní prostředí související s návozem na minimum. Celkem je nyní v areálu připraveno více než 106 tisíc m3 (cca 214 tisíc tun) materiálu, kterým se zajistí stabilita likvidovaných jam a jejich okolí.

Co bude s Dolem Frenštát dál, přiblížil Ludvík Kašpar, ředitel státního podniku: „Po dokončení zásypu budou v areálu následovat demolice nevyužitelných povrchových objektů dolu a následně  rekultivační práce. Připravíme tak celý areál na další rozvoj, který zde plánuje obec Trojanovice v rámci projektu Smart Village CÉRKA.“

Důl bude kompletně zlikvidován do roku 2027

Důležitým krokem pro rozvoj území byla také změna chráněného ložiskového území. K tomu ministr životního prostředí Petr Hladík uvedl: „Ministerstvo životního prostředí loni rozhodlo v souladu s horním zákonem o zmírnění podmínek ochrany ložiska černého uhlí na Frenštátsku. Využití tohoto území například pro nové stavby tak bude jednodušší a rychlejší. Jsem rád, že se v Dole Frenštát nebude těžit a oblast se bude dál rozvíjet. Právě na projekt CÉRKA, který spadá pod obec Trojanovice, míří Operační program Spravedlivá transformace. Evropský dotační program, který je zaměřen na řešení negativních dopadů spojených s odklonem od uhlí v Karlovarském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji.“

Důvody likvidace dolu z hlediska nákladů přiblížil ministr financí Zbyněk Stanjura: „Důl se již čtvrt století nachází v konzervačním režimu, což ročně přináší náklady zhruba 40 mil. Kč. Věnovat takovou částku za udržovací režim bez jasné perspektivy tak nepovažuji za efektivní.“

Během ceremoniálu vyfárání posledního okovu si účastníci připomněli historii dolu, parametry jam (903 metrů resp. 1 088 metrů hloubky), geologické zásoby a vyslechli plány na budoucí využití území.

Přečtěte si  Novinkou letošního Mezionárodního strojírenského veletrhu v Brně bude pavilon autonomních vozidel

Náklady na likvidaci Dolu Frenštát se předpokládají ve výši 155 mil. Kč, jejich výše však může být ovlivněna cenami energií a potřebných materiálů, případně rozsahem demoličních prací objektů nepotřebných pro projekt CÉRKA. Dle naplánovaného harmonogramu bude důl zlikvidován do roku 2027.

Důl Frenštát patří mezi nejmladší černouhelné doly. Byl budován v 80. letech. Od roku 1991 je v konzervačním režimu. Součástí mělo být pět samostatných dolů. Nejhlubší jáma dosahuje hloubky až 1088 metrů. Odhadované zásoby uhlí se pohybují na hodnotě přibližně 1,6 miliardy tun černého uhlí.

Autor: red Zdroj a foto: Státní podnik DIAMO

Doporučujeme


1 Comment

  1. Odhadované zásoby uhlí se pohybují na hodnotě přibližně 1,6 miliardy tun černého uhlí.

    Hmm….jen aby se ten důl až bude jednou zle, nemusel znovu otvírat…..🤢

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*