Moravské Toskánsko najdete na jižní straně Ždánického lesa. Tato oblast svými terénními vlnami připomíná krajinu italského Toskánska a osobně to tady mám moc rád. Navíc, zatím to tady není pro cykloturistiku tak populární jako například v okolí Pálavy, takže tu davy nepotkáte. Tato část Moravy je také oblíbená u fotografů, protože tu nejsou velká města a krajina tedy není narušena továrnami, výškovými budovami či komíny. Pokud jste tu na kole ještě nebyli, určitě si sem zajeďte! Budete nadšeni!
Naše první cyklozáletnická výprava do okresu Hodonín nás zavedla do okolí Dambořic. Nyní pokračujeme v objevování tohoto kraje a míříme do okolí městečka Ždánice.
Čtěte také: Na záletech v Moravském Toskánsku 1. díl
Tentokrát jsme auto zaparkovali v obci Nížkovice a vystartovali jsme rovnou do kopce přes Ždánický les. Ten se dá přejet autem, ale hlavní trasa je celkem frekventovaná. Přes les vedou lesní cesty a některé jsou i asfaltové. Byla by ale škoda sjíždět z kopců po asfaltové cestě, když sedláte celoodpružené horské kolo. Do Ždánic jsme to tedy vzali po dost hrbolaté cestě, kterou však odpružení celkem dobře vyžehlilo.
Ze Ždánic vede směrem do Uhřic krásná nová asfaltová cyklostezka. A my jsme ji celou vyzkoušeli. Vede opravdu pěknou krajinou a spojuje obce Ždánice, Dražůvky, Želetice a Uhřice. Protože je postavena tělese bývalé železniční trati, jsou její stoupání i zatáčky velmi velmi pozvolné a je tak vhodná i pro rodiny s dětmi.
Tuto stezku postavilo sdružení mikroregionu Ždánicko a její realizace trvala téměř deset let. V roce 2008 se rozhodlo o fyzické likvidaci nepoužívané trati. Koleje byly vytrhány a nádražní budovy demolovány. Stezka prochází několika biokoridory a významnými krajinnými prvky, jako například Trkmanka a Lovčický potok a vznikla také díky dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury a Jihomoravského kraje. Náklady kompletní stavby činí necelých padesát milionů korun.
Existují plány tuto cyklostezku prodloužit, ale zatím můžeme být vděčni za tento krátký úsek. Osobně musím říct, že projíždět Moravským Toskánskem po bezpečné cyklostezce by bylo obrovským turistickým lákadlem zejména pro rodiny s dětmi. Celému mikroregionu toto přeju.
Návrat zpět přes Ždánický les si můžete naplánovat po lesních cestách mezi Uhřicemi a Kobeřicemi. Je zde mnoho zajímavých vrstevnicových tras. Nejlepší je v lokalitě, která je na turistické mapě označena názvem Nad Žlíbkem. Když se budete k autu vracet k večeru, tak Vás uchvátí slunce problikávající skrz stromy na západních svazích.
Výjezd z lesa nad Kobeřicemi si naplánujte v okolí osady Bílý Vlk. Pojedete po rovné náhorní plošině zvané Vlčí hora a v dáli uvidíte západ slunce nad Brnem. Neztrácejte výšku po asfaltové cestě mezi Kobeřicemi a Nížkovicemi, ale přejeďte na druhou stranu silnice a pokračujte po polní cestě směrem na Slavkov. Není tu značka ani značená trasa, ale držte se směrem na Vážanský žleb a najdete zajímavou technickou pasáž s cílovým sjezdem mezi zahrádkami do Nížkovic. Pokud jste auto zaparkovali ve Slavkově, tak po polní cestě pokračujte až směrem na Vážany. Tento sjezd je mírný, ale velmi dlouhý a rychlý. Navíc vede celý otevřenou krajinou, takže je velmi přehledný. V příštím díle si posvítíme právě na trasy v okolí slavného města, které všude ve světě znají jako Austerlitz.
Podívejte se na videoreportáž z tohoto výletu:
Pavel Trčala je majitelem firmy CITY SPORTS s.r.o., jejíž program CITY SKI je největším poskytovatelem jednodenních lyžařských zájezdů v České republice. Na hory se CITY SKI můžete vyrazit například z Brna, Prahy, Ostravy, Olomouce, Plzně. Více info na: www.cityski.cz
Autor a foto: Pavel Trčala
Buďte první kdo přidá komentář