Náhoda vedla k objevu tisíců fotek mizející Zbrojovky, pamětníci mohou přispět vzpomínkou

Dobová fotografie z brněnské Zbrojovky

Brněnská Zbrojovka se rychle stává historickou vzpomínkou. Rozsáhlý areál brzy nahradí moderní městská čtvrť. Zašlou slávu bývalé továrny připomínají tisíce fotografií, které náhodou zachránil fotograf Roman Franc. Město vyzývá pamětníky, kteří spojili část života se Zbrojovkou, aby se podělili o svůj příběh.

Historii slavné brněnské továrny zachycuje projekt Fenomén Zbrojovka. Jeho základem se staly právě tisíce negativů a fotografií, které v Husovicích náhodou zachránil fotograf Roman Franc. Přistihl tehdy muže vyhazovat skleněné desky a svitkové filmy do kontejneru.

“Jakožto fotografa mě to zaujalo, a tak jsme jej přesvědčili, aby nám ty snímky dal. Celou tu dobu až dodneška jsem veškerý materiál s kamarádem skladoval, byla toho téměř dvě malá auta, a čekal jsem, co s tím dál,” popsal podle veřejnoprávní České televize Roman Franc.

Zbrojovka proslavila Brno po celém světě, místo ní teď roste moderní čtvrť.

Pošlete vzpomínku

Vzácný nález přiměl vedení Brna k vytvoření zmíněného projektu Fenomén Zbrojovka. Aktuálně probíhá sběr vzpomínek lidí, kteří v podniku pracovali. Vzniknout má rovněž publikace s vybranými fotografiemi.

Pamětníci mohou své příběhy posílat přes formulář na webu fenomenzbrojovka.cz. Mohou je také sepsat a poslat poštou či donést do infocentra na Radnické ulici. Sběr vzpomínek potrvá nejméně do konce tohoto roku.

Zdroj: město Brno, foto: Fenomén Zbrojovka, Nová Zbrojovka

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*