Naše krajina je náchylnější k požárům, než bývala. Expert vysvětlil proč

Nedávné záběry z Národního parku České Švýcarsko připomněly, že rozsáhlý požár může postihnout i moravskou krajinu.

Rozsáhlé požáry jasně ukazují, jak se naše krajina stala v posledních letech náchylnou k rizikovým situacím. Podle Petra Čermáka z Mendelovy univerzity to platí i o nynější katastrofě v Národním parku České Švýcarsko. Postupující klimatická změna totiž přináší dlouhá suchá období, která zásadně zvyšují pravděpodobnost rozhoření na velké ploše.

Svou roli podle Čermáka sehrává i vysoká hustota osídlení. „Zatímco pro včasné odhalení požáru a jeho následné účinné hašení je naše vysoká hustota osídlení výhodou, v případě rozhoření lesního požáru na větší ploše to znamená výrazný nárůst rizika vážných dopadů,” vysvětlil odborník z lesnické fakulty Mendelovy univerzity. Počítat je nutné se zničeným majetkem i ohrožením zdraví obyvatel.

Převážná většina lesních požárů byla v tuzemském prostředí dosud jen malé či střední velikosti, tedy s vyhořelou plochou v řádu arů či maximálně několika hektarů. Výjimkou byl v nedávné době požár takzvané Moravské Sahary neboli Vátých písků u Bzence před deseti lety. Před zvýšeným rizikem rozsáhlých požárů varovali odborníci z Mendelovy univerzity již letos na jaře.

Obranou proti rozsáhlým požárům je podle Petra Čermáka. Klíčová je v požárně rizikových, tedy vysoce navštěvovaných a zároveň přírodně cenných lokalitách typu právě Českého Švýcarska či Podyjí. “Zabránit proschnutí a tak vysoké zápalnosti porostů nelze, respektive jen velmi komplikovaně a omezeně. Omezení zdrojů zapálení je tak klíčové pro snížení rizika vzniku požáru,” zdůraznil Čermák.

Je třeba přesvědčit návštěvníky, že je opravdu nutné, aby se chovali bezpečně, nerozdělávali oheň, nekouřili a podobně. „Většina požárů jsou v tuzemském prostředí nedbalostního rázu. Míra, s jakou se u nás nedodržují platné zákazy a jak celkově nebereme vážně rizika spojená s aktivitami v lese je u nás opravdu vysoká,“ konstatoval odborník na lesnictví.

Požár neznamená konec lesa

Rozsáhlý požár zároveň nemusí znamenat fatální ránu pro les. “Jeho obnova se liší dle přírodních podmínek a míry zasažení požárem. V případě, že požár rychle projde porostem, tedy hoří jen přízemní vegetace a u dospělých stromů, které mají hrubou kůru ohoří jen spodní část kmene, pak část takových stromů většinou požár přežije a podmínky pro obnovu tak nemusí být zhoršeny,” popsal Čermák.

Přečtěte si  Revoluce v kardiologii: Vědci v Brně učí umělou inteligenci odhalit srdeční selhání

V případě takového scénáře může obnova lesa proběhnout neprodleně a nemusí s ní být spojeny žádné komplikace. „V případě pomalejšího průchodu požáru, shoření celého porostu, nebo například hrozící eroze či skalních sesuvů ale bude situace s hospodařením v těchto lokalitách komplikovanější. Mohou nastat i problémy s obnovou lesa, zejména s umělou obnovou či obnovou některé z cílových dřevin,“ doplnil odborník z Mendelovy univerzity.

Podle jeho mínění připadá v Národním Parku České Švýcarsko v úvahu jen přirozená obnova lesa. “Lze předpokládat, že s ní nebudou v borových lesích těchto stanovišť větší problémy,” uzavřel.

Zdroj: Mendelova univerzita, Foto: HZS ČR

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*