Nedaleko brněnského výstaviště vznikne mokřad. Úpravy začnou už letos

Vizualizace nového mokřadu na řece Svitavě

Mokřad na řece Svratce o velikosti přes dva a půl hektaru vznikne u ulice Bauerova, jen kousek od Velodromu na brněnském výstavišti. Práce mají začít už v první polovině letošního roku.

O úpravách řeky Svratky na území Brna jsme naposledy psali v tomto článku.

Hráz proti povodni i místo na procházky

Jedná se o součást stavby protipovodňových opatření mezi Riviérou a železničním mostem Uhelná. Mokřad bude mít podobu slepého ramena řeky Svratky s různě hlubokými tůněmi a ostrovy doplněnými o pravidelně zaplavované tůně.

Podle Kanceláře architekta města Brna bude chránit město před velkou vodou a zároveň poslouží jako místo pro procházky. Přes mokřad vybudovaná dřevěná lávka nabídne pohled na tůni s vodními rostlinami i rákosinami a obklopenou vrbami.

“Nový mokřad umožní zachytávat část vody při intenzivních deštích a povodních. Sám bude napájen vodou ze Svrateckého náhonu předčištěnou rákosovým pásmem. Od řeky oddělí slepé rameno štěrkový násyp připravený odlehčit řece v případě třicetiletých povodní,” informovala kancelář městského architekta.

Vizualizace nového mokřadu

Výstavba protipovodňových opatření na nábřeží řeky Svratky má začít v první polovině roku 2021 a skončit v roce 2023. Samotným stavebním pracím budou předcházet přípravné terénní práce, kterých se chopí Veřejná zeleň města Brna.

„Nábřeží řeky Svratky v oblasti Poříčí se dočká proměn, které navrhl pan profesor Ruller. Díky plánovaným úpravám bude tato část města ochráněna proti stoleté vodě a zároveň zde vznikne místo pro rekreaci, sport i společenský a kulturní život. Těším se, až bude řeka přístupná lidem a její okolí ožije,“ doplnila brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Zdroj a foto: Kancelář architekta města Brna

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*