Nejstarší fotografie Olomouce má téměř 170 let, badatel ji našel v USA

Nejstarší fotografie Olomouce z let 1853–1855 zachycuje Merkurovu kašnu na ulici 8. května.

Olomouc hlásí významný badatelský objev. V zahraničním archivu se podařilo objevit fotografii, kterou lze považovat za nejstarší známý snímek města. Fotografie pochází z období let 1853 až 1855, z doby vlády mladého císaře Františka Josefa. Zachycuje Merkurovu kašnu.

Autorem fotografie je významný fotograf druhé poloviny 19. století Jakob Höflinger. Pocházel z oblasti Schwarzwald na německo-švýcarském pomezí a byl výtvarně talentovaný. Vyučil se jako malíř hodinových ciferníků a měl tak pokračovat v rodinné tradici. Rozhodl se ovšem spojit svou profesní dráhu s tehdy novým uměleckým řemeslem, fotografií.

V roce 1853 se vydal nejprve do severočeského Rumburku a poté právě do Olomouce, kde mezi lety 1853 až 1856 strávil celkem jeden a půl roku. V posádkovém a pevnostním městě plném důstojníků a vojáků si otevřel atelier, v němž tvořil tehdejší módní novinku, portrétní fotografie. V Olomouci si tímto atraktivním podnikáním vydělal 1600 zlatých. V roce 1856 přeložil ateliér do Lodže a Varšavy a po většinu další profesionální dráhy působil hlavně ve švýcarské Basileji. Z doby jeho fotografování portrétů pochází také první známý záběr Olomouce.  

Pro svůj snímek nemusel Jakob Höflinger chodit nijak daleko. Zachycuje totiž velmi pravděpodobně pohled z okna jeho atelieru na rohu dnešních ulic 28. října a 8. května, tedy v místě, kde dnes stojí galerie Moritz. Zachycuje ulici, kterou známe i dnes, ale i Olomoučanovi dá práci poznat, že to je ona. Za téměř 170 let od pořízení snímku se toho hodně změnilo.

Ulice končí opevněním v místě dnešní křižovatky s náměstím Hrdinů a Palackého ulicí. Není zde ani velký secesní dům po levé straně, v němž po desítky let promítalo kino Edison (posléze Mír), ani budova polikliniky na pravé straně. Merkurova kašna pod okny je, ovšem částečně zakrytá dřevěnými deskami. Pod nimi pravděpodobně bylo seno nebo jiný zemědělský materiál. Podle historiků takto naši předkové kašny chránili před zimou.

Pečlivé vyhledávání přineslo ovoce

Historik Jiří Hanzal, který mapoval práci fotografa Jakoba Höflingera, před lety napsal, že by bylo velmi zajímavé pokusit se Höflingerovo rané období dokumentovat fotografiemi z Rumburku a Olomouce. Domníval se ovšem, že se snímky snad najdou v některé olomoucké sbírce. Díky badateli Petru Hofmanovi teď víme, že se přinejmenším jeden originál skutečně dochoval, ovšem nikoliv Olomouci, ale až za oceánem ve sbírce amerického muzea.

“Velmi často pátrám v digitálních archivech a sbírkách světových knihoven. Musím říci, že nejčastější archiválie, která se opakovala napříč celým světem, byla rytina Lafayetta ve vězení v Olomouci,” říká objevitel vzácné fotografie Petr Hofman.

Přečtěte si  V kostele sv. Michala v Olomouci se uskuteční koncert inspirovaný svatou Trojicí

Přiznává, že s internetovým vyhledáváním občas soupeří. Při vyhledávání klíčových slov je nutné brát v potaz několik variant názvů města – Olomouc, Olmütz, Olmutz, Olmuetz, Olomoucensis či Olm. Fotografie staré Olomouce se přitom nacházejí v různých archivních sbírkách po celém světě.

“Čistě náhodou jsem zavítal též do archivu Institutu Getty ve Spojených státech. Neočekával jsem, že by zde byla důležitá archiválie pro město. Najednou na mě vyskočilo přes dvě stě portrétových fotografií. Podle vzhledu vyfotografovaných osob se jednalo určitě o 19. století. A v nepřeberném počtu fotografií na mě vyskočila fotografie kašny. V tu chvíli jsem věděl, že jsem objevil fotografii, která není téměř 170 let v Olomouci známa,” popsal své pátrání badatel a popularizátor historie olomoucké bastionové pevnosti.

Petr Hofman už dříve pečlivě prostudoval okresní archiv v Olomouci. “Věděl jsem, že tato fotografie zde není a nepamatuji si, že by se někdy objevila ve veřejném článku. Uvedený datový rozptyl jasně ukazoval též na nejstarší fotografii města: 1853–1855. Autorem fotografie je Jakob Höflinger. V sérii se též nacházely dvě nejstarší fotografie města Rumburk, kde zmíněný fotograf působil, a jeho vídeňská anabáze,” upřesnil Hofman.

Záhy začal vyhledávat doplňující informace a do bádání vtáhl také další odborníky z různých institucí v ČR, Švýcarsku a USA. “Velmi rád bych všem poděkoval za jejich ochotu a pomoc. Největší dík ale patří panu Jiřímu Fialovi z Palackého univerzity v Olomouci, který se ujal mého objevu a byl zdatným garantem celého procesu. Hana Jakubková z Vlastivědného muzea Olomouc byla ta, která mě upozornila na inzerát v novinách, kde atelier Höflinger a Dilger prodává v únoru roku 1856 svůj aparát,” dodal na závěr Petr Hofman.

Nejstarší fotografii Olomouce přímo v archivu Getty najdete zde.

Zdroj: město Olomouc, foto: Getty, Petr Hofman

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*