Nová “moravská” vláda nezná Moravu, zato chce vyměnit orlice za národního ptáka

Nová vláda České republiky v čele s premiérem Petrem Fialou

Zvláštností nové vlády Petra Fialy je fakt, že většina jejích členů pochází z Moravy. Není to ale znát podle programového prohlášení, se kterým předstoupila před poslance se žádostí o důvěru. Slovo Morava se v něm neobjevuje ani jednou, za to nechybí zmínka o výběru “českého národního ptáka”. Vládním činitelům přitom nedošlo, že nic takového nemusíme hledat.

Nová vláda Petra Fialy dnes předstoupila před Poslaneckou sněmovnu se žádostí o vyslovení důvěry. Tu má téměř jistou vzhledem k pohodlné většině v dolní komoře Parlamentu ČR. Minulý týden zveřejnila své programové prohlášení, které naše redakce podrobně pročetla.

Dokument působí značně ambiciózně, deklarovaným cílem vládní pětikoalice je zásadní změna politické kultury i životní úrovně obyvatel. Stranou necháváme způsob, jakým toho chce dosáhnout. Mnohé programové teze působí neurčitě a v oddílu věnovanému veřejné správě přímo nedůvěryhodně. Dosavadní kritické analýzy ukázaly, že problém je skryt hluboko v systému, kosmetické úpravy v podobě digitalizace nemohou stačit na zásadní změnu.

Zaráží ale fakt, že vládní programové prohlášení vůbec nezná jména našich tradičních zemí Čech, Moravy a Slezska, na které pamatuje preambule Ústavy. A to přesto, že většina členů vlády pochází z Moravy a Slezska. V dokumentu se naopak přímo zmiňuje výběr “národního ptáka”. V prohlášení se přímo píše: “podpoříme celostátní kampaň, která vybere českého národního ptáka.”

Stačí respektovat vlastní dějiny

Nápad z dílny středočeského politického matadora Alexandra Vondry (ODS), který by za normálních okolností bylo možné považovat přinejlepším za úsměvný, se tak dostal přímo do zásadního vládního dokumentu. Vláda přitom neví, že žádného národního ptáka nemusíme vybírat.

Stačí se podívat na velký státní znak, kde jsou dva ptáci shodného druhu. Moravská a slezská orlice jsou pevnou součástí symbolu těchto tradičních zemí od středověku. Orlice byla také zvířecím znakem Čech před nástupem lva. Snad by tedy stačilo respektovat historický vývoj a naše hluboké tradice.

Symboly Moravy a Slezska na velkém státním znaku

Proti kontroverznímu nápadu se ohradilo například Moravské zemské hnutí (MZH), které jej ve své reakci zasadilo do širšího kontextu. “Jelikož na Moravě a ve Slezsku odpradávna ctíme naše orlice, jedná se o výraz českého nacionálního separatismu, na němž se budou Moravané a Slezané svými daněmi podílet proti své vůli,” ohrazuje se hnutí, podle kterého je to vrchol vykořeněnosti vládních politiků z Moravy.

Přečtěte si  Brněnská diecéze představuje jako první úřad svého druhu novou vizuální identitu a moderní přístup ke komunikaci

Český nacionalismus a pragocentrismus vládního prohlášení přitom podle předsedy MZH Ondřeje Hýska neprozrazuje jen chybějící jakákoliv zmínka o Moravě. Zatížena je tím například část hovořící o dopravě. “Zaráží nás, že prodloužení dálnice D52 do Rakouska nebo vybudování dálnice D43 propojující severojižně Moravu není absolutní prioritou, prý má pouze pokročit příprava těchto klíčových staveb. Podobné sliby už ale slýcháme celé dekády,” kritizuje Hýsek. Připomněl, že vláda za prioritu naopak pokládá dostavbu pražského městského okruhu.

Autor: pjk, foto: Úřad vlády ČR

Doporučujeme


5 Comments

 1. Podezřívat české nacionalisty z ignorantství a nevědomosti o tom, co je to orlica, je velmi naivní. Oni jsou informováni velmi dobře a přesně. Agenda za “jmenování” nového českého státního (národního) symbolu, tedy ptáka, je cílená a zcela programově a schválně směřuje k dalšímu potlačení Moravy. Oni to ani nezmíní, takové perpetuum silencium je nad moravskými tématy vyhlášeno. Klatba a zapomnění. No, ale mnohým Moravanům to snad konečně otevře oči – PRO MORAVU V ČESKÉM STÁTĚ NENÍ A NEBUDE MÍSTO.

  11
  1
  • Otázkou ovšem zůstává, zda je snazší prosadit alespoň nějakou, byť sebemenší, míru samosprávy, zda bezprostředně usilovat o dosažení samosprávy, kterou by bylo možno označit za autonomii, nebo zda je nejsnazší dosáhnout separace a státní suverenity. Zatím nemá Morava ze strany české většiny umožněno v těchto ohledech naprosto nic, takže je obtížné odhadovat možnosti.

 2. Je naprosto jedno zda si Čech vybere nějakého ptáka místo lva pokud Morava bude moci používat svoji orlicu a získá autonomii včetně té fiskální. Přestaňme si cokoliv nalhávat a položme si konečně otevřeně otázku JE TO VŮBEC MOŽNÉ V ČR ? Vše dlouhodobě nasvědčuje tomu , že nikoliv. Potom je ovšem pro Moravu a Moravany důležitější téma , a to jak se vymanit z české nacionalistické okupace.

  7
  1
 3. ODS kdysi měla svého ptáka jako stranické logo. Může si ho použít. Vzpomínám, že v té době jsme je zdravili “čest ptáci”. Jinak si myslím, že když chtějí teď toto řešit svědčí o tom, že ptáků mají mezi sebou dost. Dalo by se uvažovat i o stažených kalhotách. My Moravané to řešit nemusíme. My máme orlici a vždy ji mít budeme. My musíme pracovat na tom, aby si to Moravané více uvědomovali.

  1
  1

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*