OBRAZEM: Řeka Svratka v Brně se mění. Pokračuje výstavba protipovodňových opatření a revitalizace řečiště

Ochrana před povodněmi, ale i rozvoj města a nábřeží přívětivé lidem. To je cílem výstavby protipovodňových opatření na Poříčí. Necelé čtyři kilometry Svratky získají namísto nepřístupných kamenných nábřežních stěn přírodní ráz.

V současné době stavbaři pokračují v pracích na mnoha místech. U viaduktu na Uhelné se tvarují břehy, po nichž povedou po celé délce stezky a trasy pro cyklisty. Například na straně u hotelu a administrativních budov na Holandské cyklisté pojedou vedle blízké lávky, na druhé straně v úrovni lávky a pěší budou mostek podcházet. Zajímavé také bude rozdělení stezek, ty pro cyklisty budou v šedém provedení, pro pěší se budou vyznačovat načervenalou barvou.

Za Riviérou je téměř hotová část stezky pro pěší. Charakteristickou pro ni je načervenalá barva, která vynikne, až zde skončí prašné práce. Cyklostezky budou zbarveny do šeda.

Nedílnou součástí protipovodňových opatření je také rekonstrukce kanalizace. Tyto práce nejsou často viditelné, nicméně probíhají u výše zmíněného viaduktu nebo na Táborského nábřeží. To, co ale vidí každý, je postupné odbourávání kamenných zdí, které svíraly Svratku a znemožňovaly Brňanům přístup k vodě. Tvarování koryta je nyní v plném proudu v úseku Heršpická–Renneská nebo na Bakalově nábřeží.

Důležité je zajištění ohradní zdi za hospicem sv. Alžběty. Zde dochází také k úpravě koryta řeky, vzniká tu i nová lávka pro pěší. V neposlední řadě už se také staví protipovodňové stěny na Táborského a Bakalově nábřeží. Za koupalištěm Riviéra se rýsuje nová stezka, její část je již hotová.

Zhotovitel se ve spolupráci s městem snaží, aby práce co nejméně zasáhly do života Brňanů. Stavba však probíhá nedaleko centra v městské zástavbě a určitá omezení s sebou přináší. Všem děkujeme za trpělivost a pochopení.  Předpokladem je, že budou veškeré práce hotové v druhé polovině příštího roku.

Autor: red Zdroj a foto: Město Brno

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*