Ochránci přírody v Bílých Karpatech vykupují zanedbané pozemky aby jim vrátili vzácnou flóru i faunu

Český svaz ochránců přírody vykupuje v rámci sbírky Místo pro přírodu neudržované pozemky ve dvou lokalitách v Bílých Karpatech jižně od Kněždubu na Hodonínsku. Chce o ně pečovat tak, aby se tam vrátily vzácné druhy rostlin a živočichů. V tiskové zprávě to dnes uvedl koordinátor sbírky Jan Moravec.

Devět pozemků o celkové výměře 0,67 hektarů v lokalitách Léskovky a Vlčí se má stát základem dalších dvou “soukromých rezervací” ochránců.

Bez obhospodařování se louky se louky mění v hustý, druhově chudý les.

Bez pravidelného obhospodařování se louky a sady plné květin, motýlů a brouků začaly měnit v hustý, druhově chudý les. Proto již několik let podobná místa vyhledávají členové ČSOP Bílé Karpaty a tam, kde to má ještě smysl, se po domluvě s vlastníky ujímají péče o tyto pozemky,” vysvětlili ochránci přírody.

Zkušenosti z dalších lokalit v okolí, kde byla obnova luk a sadů provedena jíž před několika lety, ukazují, že šance návratu vzácných druhů je velmi vysoká. Očekávat můžeme i některé druhy orchidejí, kdy v nejbližším okolí se vyskytují například rudohlávek jehlancovitý či vstavač osmahlý,” uvedl Moravec.

Tam, kde zanikly původní louky a je tam v podstatě souvislý les, zamýšlejí ochránci přírody zavést takzvané pařezení, tedy simulovat způsob, jak v lesích kdysi hospodařili tamní sedláci.

Výsledkem je řídký, světlý les, důležitý zase pro jiné vzácné druhy hmyzu, například našeho největšího brouka roháče. Tento typ lesa v naší krajině již téměř chybí a právě ‘les’ na nelesní půdě je dobrou příležitostí ho zase alespoň v některých místech vrátit,” uvedl Moravec.

Ochránci přírody pozemky vykupují v projektu Místo pro přírodu. Za 16 let díky penězům od stovek dárců vykoupili více než 150 hektarů pozemků. O místa se starají pozemkové spolky, které jsou neziskovými organizacemi. Na Moravě a ve Slezsku již zachránili výjimečné lokality na Vysočině, lužní les řeky Olše, louky v Bouzovské vrchovině, v Bílých Karpatech i jinde viz mapa.

Autor: red Zdroj: ČTK Foto: ČSOP Bílé Karpaty

Související články

Přečtěte si  Od povodně 1997 k apokalyptickému září 2024: Jak se změnila protipovodňová ochrana na Povodí Odry?

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*