Ochránci přírody získali další pozemek v Bílých Karpatech, obnovují pestrou přírodu

Nově vykoupené pozemky v lokalitě Bílé potoky

Ochránci přírody vykoupili další pozemek v lokalitě Bílé potoky nedaleko Valašských Klobouků. Koupě je součástí kampaně Místo pro přírodu, v jejímž rámci zachraňují přírodně cenné lokality. Díky darům veřejnosti získali už téměř 180 hektarů pozemků po celé republice.

O vykupování pozemků v Bílých Karpatech jsme naposledy psali v tomto článku.

Bílé potoky patří k nejcennějším lokalitám severní části Bílých Karpat. Místní organizace Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) KOSENKA o toto území pečuje již od 80. let minulého století. Začátkem 90. let začali místní ochránci přírody vykupovat první pozemky. Bílé potoky jsou tak pravděpodobně vůbec nejstarší novodobou „soukromou rezervací“ u nás.

“Letos byly díky veřejné sbírce Místo pro přírodu vykoupeny další tři pozemky o celkové výměře 0,87 ha, částečně i mimo hranice přírodní rezervace. Jde o botanicky velmi cennou horskou louku a navazující lesní porost se starými jedlemi, duby, buky a břízami,” informoval koordinátor kampaně Místo pro přírodu Jan Moravec.

Lahůdka pro oko, potěcha pro duši

Bílé potoky jsou pestrou mozaikou stanovišť typických pro zdejší krajinu – vápnité prameniště s horským potůčkem, podhorské louky od vyloženě mokřadních přes vlhké až po sušší bývalé pastviny, rozptýlené dřeviny i navazující přírodě blízké lesy. “Roste zde na tři sta druhů rostlin, mimo jiné patnáct druhů orchidejí, silné populace prvosenky jarní i prvosenky vyšší, vzácná přeslička obrovská, drobný žlutě kvetoucí, silně ohrožený řepíček řepíkovitý a řada dalších botanických unikátů,” popsal Moravec.

Pozadu podle něj nezůstávají ani živočichové. Výzkumy tu například potvrdily výskyt 108 druhů ploštic, což je zhruba osmina všech druhů známých z celého území České republiky. “Bílé potoky jsou v neposlední řadě území velice hodnotné i krajinářsky. I díky mnohaleté péči ČSOP prostě lahůdka pro oko a potěcha pro duši,” dodal koordinátor kampaně Místo pro Krajinu.

Pozval také k návštěvě Bílých potoků například začátkem července, kdy zde probíhá tradiční dobrovolnická akce v podobě kosení luk.

Zdroj a foto: ČSOP

Související články

Přečtěte si  Starobrno představilo nový design. Zdůrazňuje regionální pouto

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*