Odškodnění za Vrbětice získají i lidé bez trvalého bydliště, rozhodl Ústavní soud

Výbuchy ve vrbětickém areálu paralyzovaly na několik let život v celém okolí.

Ústavní soud (ÚS) ve svém nálezu zrušil část zákona o odškodnění obyvatel z okolí Vrbětic na východní Moravě, kde v roce 2014 explodovaly muniční sklady. Nárok nově získají i ti, kteří v okolních obcích prokazatelně žili, přestože tam neměli trvalý pobyt. Návrh na zrušení výjimek podala skupina senátorů.

Soudce zpravodaj Radovan Suchánek uvedl, že podstatné je to, zda dotčení lidé v obcích skutečně žili, nikoliv zda tam měli zapsanou adresu trvalého pobytu. Trvalý pobyt má podle něj pouze evidenční funkci a nevypovídá o faktickém pobytu v místě.

Zákon o jednorázovém odškodnění měl přinést pomoc samosprávám i lidem, kterých se dotkly dopady explozí a následná mnohaletá omezení kvůli likvidaci následků. Skupina devatenácti senátorů z klubu STAN kritizovala, že zákon má diskriminační dopady a je v rozporu s ústavním pořádkem. 30. června končí lhůta pro uplatnění nároku u ministerstva vnitra.

O vrbětické kauze jsme psali v tomto článku.

Odškodnění pro okolní obce a jejich obyvatele

Dotčený zákon dělí odškodnění mezi Bohuslavice nad Vláří, Haluzice, Lipovou, Vlachovice (včetně místní části Vrbětice), Slavičín, Zlínský kraj a původně rovněž obyvatele některé ze zasažených obcí. Norma definuje tři období mezi 16. říjnem 2014, kdy došlo k explozi prvního skladu, a 13. říjnem 2020 jako dnem ukončení zásahu.

Za každý den lidem náleží nárok na 300, 100, respektive 20 korun. V případě města Slavičín zákon částky krátí na 20 procent, s výjimkou místní části Divnice.

Autor: pjk, zdroj: Ústavní soud ČR, foto: Policie ČR

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*