Dostanou obce odškodné za výbuchy ve Vrběticích? Na stole je návrh zákona

Výbuchy ve vrbětickém areálu paralyzovaly život v celém okolí. Místní se mohou dočkat odškodnění.

Obce v okolí Vrbětic na východě Moravy vítají návrh zákona o jednorázovém odškodnění v souvislosti s výbuchy v tamním muničním areálu. Celkově by se mezi ně mělo rozdělit přibližně 350 milionů korun. Informaci uvedl server Zlin.cz.

O jednání ministra vnitra s dotčenými obcemi jsme informovali už dříve v tomto článku.

K explozím muničních skladů ve vrbětickém areálu došlo v roce 2014. Po sedmi letech vyšlo najevo důvodné podezření, že do výbuchu byla zapojena ruská tajná služba GRU. Obce ze zasaženého území proto požádaly Poslaneckou sněmovnu o odškodnění. Zatím to vypadá, že jim chtějí zákonodárci vyhovět prostřednictvím zákona o jednorázovém finančním příspěvku.

„Celkově by každý občan za ono šestileté období mohl získat částku mírně přes 90 tisíc korun, v případě města Slavičín pak 15 tisíc korun. Co se týče obcí, tak tento návrh zákona rozděluje částku pro všechny obce a kraje. Jedná se přibližně o 300 milionů korun,“ uvedl právní zástupce obcí Stanislav Polčák.

Odškodnění pro obce, občany i kraj

Pro obec Bohuslavice nad Vláří jde o částku asi 36,5 milionu korun. Téměř 16 milionů by měla získat obec Haluzice, Lipová asi 36 milionů a pro Slavičín a Vlachovice je vyhrazeno více než 220 milionů korun. Finanční odškodnění by měl získat také Zlínský kraj za poškození majetku během záchranných a likvidačních prací.

„Už teď na poškozeném území probíhají opravy krajských komunikací ve výši desítek milionů korun. Všechny peníze, které kraj v případě přijmutí tohoto zákona dostane, budou použity na opravy na tomto území,“ řekl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Občanům pěti postižených obcí má být na základě žádosti vyplaceno jednorázové opatření za tři období za každý den trvalého pobytu. „V prvním období, kdy bylo nebezpečí největší, jde o částku 300 korun za den pro oprávněné subjekty, tedy pro občany s trvalým pobytem na území dotčených obcí. Pro druhé období je to částka 100 korun za den, která se týká všech obcí, v případě Slavičína v pětinové sazbě. Pro poslední období jde o částku 20 korun za den a v případě Slavičína jsou to 4 koruny,“ doplnil Stanislav Polčák.

Přečtěte si  V Třebíči, za účasti Jiřího Grygara, otevřeli nové planetárium. Nabídne programy pro veřejnost i školy

Finanční odškodnění by mohlo být vyplaceno do konce tohoto roku. Pokud bude návrh zákona schválen, je nárok nutné uplatnit u Ministerstva vnitra nejpozději do 31. března 2022, jinak zaniká.

Zdroj: Zlin.cz, Ministerstvo vnitra, foto: Policie ČR

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*