Oleje a tuky nepatří do kanalizace. Obce od nového roku musejí zajistit kontejnery na jejich třídění

Popelnice na třídění olejů a tuků
Popelnice na třídění olejů a tuků

Jedním z největších nepřátel kanalizačních systémů je tuk. Samotní provozovatelé kanalizací však nemají možnost, jak jeho množství v kanalizaci snížit. Týká se to například i vylévání použitého oleje na fritování do záchodové mísy. Dochází kvůli tomu k ucpávání kanalizace. Problém, kam s použitým olejem, by však měl od začátku příštího roku skončit. Obce budou mít na základě vyhlášky ministerstva životního prostředí nově povinnost zajistit po celý kalendářní rok místa pro shromažďování jedlých olejů a tuků.

Největší nápor zažívá kanalizace na Vánoce, zlepšení se blíží

„Největší nápor zaznamenáváme v kanalizaci každý rok na Vánoce. A to i přesto, že občany upozorňujeme na to, aby nejen po vánočním smažení kapra nelili olej do odpadů. Bohužel praxe je taková, že stále velké množství oleje v kanalizaci končí,“ říká Jan Havlíček obchodně správní ředitel Šumperské provozní vodohospodářské společnosti (ŠPVS). Od nového roku si však slibuje postupné zlepšení. Obce totiž musí, dle platné vyhlášky č. 210/2018 Sb., zajistit místo pro sběr jedlých olejů a tuků.

Do kanalizace nepatří ani zbytky jídel a hygienické potřeby

Kanalizační síť nemá problém jen s tuky. Existuje velké množství dalších věcí, které do ní nepatří. Jedná se například o biologický odpad, jako jsou zbytky jídel a odpad z kuchyňských drtičů. Nejde jen o biologický odpad. Kromě již zmíněných tuků do kanalizace také nepatří veškeré hygienické potřeby, chemikálie a další nebezpečné látky.

V loňském roce ŠPVS musela z důvodů porušení kanalizačního řádu zasahovat u celkem 34 havárií. Další případy nesprávného chování občanů pak řešila přímo v čistírně odpadních vod. „Nejde jen o ucpané potrubí tukem. Díky biologickému odpadu v kanalizaci musíme každý rok na jaře a na podzim provést plošné deratizace, kterými se snažíme držet populaci hlodavců v kanalizaci na únosné hranici. Problémy s nedisciplinovanými občany řeší také naše čistírny odpadních vod. V lepším případě v nich řešíme mechanické znečištění, v tom horším znečištění chemické,“ vypočítává Havlíček.

Kam s jednotlivími druhy odpadů?

U zbytků potravin a hygienických potřeb je třeba volit nádoby/kontejnery na tuhý domovní odpad, tedy nejčastěji popelnice. Tuky je třeba po jejich vychlazení slít do PET láhví a odevzdat je do sběrného dvora nebo do kontejnerů k tomu určených. Při likvidaci barev, mořidel, ředitel či kyselin je jediným řádným způsobem, jak se těchto látek zbavit, zavést je do sběrného dvora. Při likvidaci léků je nejvhodnější navštívit lékárnu, kde lze léky odevzdat buďto do nádob k tomu určených, nebo je vrátít personálu.

Přečtěte si  Od Obřích skal na Šerák serpentinami: Úprava poškozené pěšiny v Jeseníkách začne v červnu

Zdroj: ŠPVS, foto: olomouc.cz

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*