Olomouc obnovuje vodopád v Bezručových sadech, začala stavba bazénu

Začaly přípravné práce na obnovu vodopádu v Bezručových sadech.

Stavba vodopádu, který bude už letos v létě novou atrakcí Bezručových sadů, začala. Na určeném místě pod hradbami a působivými skalisky připravuje Výstaviště Flora Olomouc jámu, kde bude v podzemí umístěna technologie celého zařízení a nad ní bazén se schodištěm.

O plánované obnově vodopádu v Bezručových sadech jsme už dříve psali v tomto článku.

“Příští týden po vyhloubení dostatečné jámy přebere místo stavební firma, která zde bude přibližně čtyři týdny betonovat. Na místě musí vzniknout betonová šachta pro potrubí a další technologii, bez níž by se umělý vodopád neobešel. Teprve po dokončení výkopu a betonáže přijde finále v podobě osazení čerpací technologie,” informoval tiskový mluvčí olomouckého magistrátu Michal Folta.

Pod hradbami vznikne malé jezírko, které bude mít v nejhlubším místě skoro jeden a půl metru. Dno jezírka bude vytvořeno z pohledového betonu a povede do něj i několik schodů. „Tato část se bude vizuálně poměrně výrazně lišit od původní nádrže pod vodopádem z 60. let, která měla přírodnější charakter s písečným dnem a byla mělčí,“ vysvětluje investiční náměstek Martin Major.

Pod jezírkem bude jímací šachta, do níž společnost Sigma Group osadí čerpací technologii. Tuto technologii v hodnotě 480 tisíc korun věnovala městu jako sponzorský dar. Na město tak zbývá úhrada stavebních prací ve výši 1,77 milionu korun. Vše by mělo být dokončeno v první polovině srpna. Novinku tak uvidí i lidé, kteří do Olomouce přijedou na letní etapu výstavy Flora (19. 8. – 22. 8.).

„Vodopád bude nepochybně velmi zajímavou atrakcí, která navíc může jako nový vodní prvek zpříjemňovat v létě atmosféru v širokém okolí. Olomoucké parky tak získají další důvod k tomu, aby je Olomoučané i turisté navštěvovali,“ komentuje přípravu vodopádu primátor Mirek Žbánek.

Vodopád demonstroval sílu čerpadel z Olomouce

Původní vodopád v Bezručových sadech vznikl v roce 1965. V parku jej tehdy k příležitosti květinových výstav Flora Olomouc vytvořili odborníci z národního podniku Sigma Olomouc, pro něž to byla možnost atraktivní formou propagovat sílu jejich čerpadel. Vodopád býval v provozu jen během květinových výstav a také každou neděli, kdy Olomoučané chodívali do Výpadu na sváteční procházky. Voda z hradeb přestala téct koncem 80. let.

Přečtěte si  Důl Frenštát bude do konce léta definitivně zasypán. Na místě vznikne "chytrá vesnice"

Zdroj a foto: město Olomouc

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*