Ostrava: Smetanův sad se promění k nepoznání. Místo oživí i odkazy na světoznámého skladatele

Nynější stav Smetanova sadu v Mariánských Horách

Smetanův sad nepatří mezi nejatraktivnější místa v Mariánských Horách. Změnu má přinést kompletní revitalizace. Park dostane novým mobiliář i osvětlení, vysazeny v něm budou stovky květin. Vybaven bude také odkazy na dílo světoznámého skladatele, podle něhož je pojmenován.

„Park je uprostřed hustě osídleného území, proto jsme záměr jeho revitalizace od začátku komunikovali s veřejností. Například část parku nejblíže k panelové zástavbě bude sloužit k odpočinku pro rodiče s dětmi a seniory, zadlážděná zóna u vstupu do budovy střední školy bude poskytovat dostatek prostoru pro setkávání studentů a jejich krátkodobou relaxaci,” informovala náměstkyně ostravského primátora Kateřina Šebestová.

Součástí návrhu, který zpracovala architektka Iveta Seitzová z Ateliéru Genius loci, je vybudování nových pěších tras, výměna veřejného osvětlení, doplnění mobiliáře zejména o lavičky a zídky k posezení, stojany na kola a pískoviště pro děti. V prostoru budou umístěna také umělecká díla.

Úpravy parku začaly dnes sanací dřevin, jeho proměna bude dokončena v červenci.

Fotogalerie: Srovnání nynějšího stavu a budoucí úpravy

Nové stromy, květiny i úryvky Smetanových oper

Samotný park tvoří dvě aleje vzrostlých stromů, které město slíbilo v maximální možné míře zachovat. “Dojde k výsadbě nových stromů, trvalkových záhonů i keřů. Chodník s asfaltovým povrchem, který vede alejí a chodník, který protíná park diagonálně, budou odstraněny a nahrazeny jednou páteřní trasou,” doplnila náměstkyně.

Nové stromy doplní především stávající alej. Celkem bude vysazeno sedm javorů, jedna třešeň ptačí plnokvětá a čtyři jeřáby oskeruše. Doplní je osm listnatých keřů dřínu obecného. Podél východní strany parku, kde se nachází oplocení zahrad rodinných domů, bude vysazen živý plot s tisem červeným. Nové chodníčky v centrální části budou z přírodních materiálů, například ze žulových kostek nebo z přírodního kamene.

Část zpevněných pochozích ploch bude z probarveného asfaltu. Nové lavičky v parku budou nejen kamenné, ale také z tropického dřeva. Pískoviště s posezením doplní okrajová výsadba trvalek. V zadlážděné zóně před vstupem do střední školy budou umístěny kamenné sedací zídky. Zídky budou sloužit také jako opěra pro modelaci okolních travnatých ploch.

V parku se nově objeví několik odkazů na Bedřicha Smetanu. Ve zpevněné ploše centrální části budou do kamenných desek vytesány názvy symfonických básní z cyklu Má vlast. “V opěradlech laviček z tropického dřeva budou vypáleny takty z Braniborů, Čertovy stěny, Dalibora, Dvou vdov, Holubičky, Libuše, Prodané nevěsty i Tajemství. Odkazu Bedřicha Smetany bude věnována také nově instalovaná informační tabule,” doplnila autorka návrhu, architekta Iveta Seitzová.

Přečtěte si  Varhany v Uherském Hradišti uspěly v soutěži památka roku. Město chystá také další opravy hradeb

Zdroj a foto: město Ostrava

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*