Ostrava zápasí se špatným ovzduším. Do boje nově vyráží i porubský “prachožrout”

Ostrava prachožrout
Prachožrout v akci

Moravskoslezská metropole postupuje podle svého akčního plánu pro zlepšování ovzduší. Například starostka porubského obvodu Lucie Baránková Vilamová převzala ve středu 18. prosince od náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřiny Šebestové klíče od speciálního vozu, takzvaného prachožrouta. Stroj za téměř 3 miliony korun byl z 80 procent hrazen z Fondu životního prostředí města Ostravy. V obvodu bude pomáhat se snižováním prašnosti způsobené hlavně intenzivní automobilovou dopravou, která je jedním ze čtyř nejvýznamnějších zdrojů znečištění ovzduší na území města.

Ovzduší má zlepšit výsadba zeleně i nová parkoviště

Akční plán zahrnuje celou řadu opatření a projektů. Město plánuje mimo jiné další ekologizaci vozového parku městské hromadné dopravy, stavby a rekonstrukce tramvajových a trolejbusových tratí, výstavbu cyklostezek a cyklistické infrastruktury, rozšíření pěších zón ve městě, výsadby zeleně a zakládání nových parků, výstavbu vícepodlažních parkovišť a parkovišť park and ride, rekonstrukce problémových křižovatek, projekty pro zvýšení komfortu cestování veřejnou dopravou apod.

Ostrava vyvíjela aktivitu ve vztahu k životnímu prostředí už v minulosti. V září tohoto roku vydalo „Akční plán statutárního města Ostravy k implementaci Programu zlepšování kvality ovzduší”, který zahrnuje jak projekty zrealizované do roku 2020, tak ty s plánovanou realizací po roce 2020. Plán obsahuje konkrétní informace o projektech, harmonogram realizace příslušných aktivit a dílčích kroků jednotlivých projektů, finanční náročnost, finanční krytí, termíny plnění a interní gesce.

„Město Ostrava mnohá opatření například ke snížení emisí z dopravy či k energetickým úsporám realizovalo již dříve nad rámec svých legislativních povinností i závazků vyplývajících ze zákona. Řada z nich je již hotova, na mnohých se pracuje, s dalšími začneme v nejbližší době,” Šebestová.

Porubský “prachožrout” se zařadil mezi další čistící vozy

Součástí Akčního plánu je i pořizování dalších čisticích vozů. Aktuálně jich mají ostravské obvody a jejich technické služby k dispozici deset. Dva speciální zametací vozy mají Technické služby Ostrava – Jih. Ten Technické služby Moravská Ostrava a Přívoz mají čtyři čistící vozy. Technické služby Slezská Ostrava vlastní 3 čistící vozy. Nejnovější vůz má městský obvod Poruba.

Nový porubský stroj je využitelný celoročně. Ve výbavě má kartáčový rotační systém pro odstraňování prachu. V zimě se dá vyměnit za radlici nebo zametač sněhu a na korbu se může přidělat šnekový sypač soli s rozmetadlem. Hodí se tedy i pro zimní údržbu chodníků. V případě potřeby může sloužit také jako malý náklaďák k převozu sypkých materiálů. Celková cena auta i s příslušenstvím je 2,94 milionu korun, dotace z fondu životního prostředí je ve výši 2,35 milionů korun.

Přečtěte si  Přípravy Baťova kanálu na hlavní plavební sezónu finišují. Plavby začnou 1. května

V zápase se špatným ovzduším pomáhají i webové aplikace

Ostrava bude svůj Akční plán průběžně aktualizovat. Město také vytvořilo webovou aplikaci ČistáOVA, která je komunikačním kanálem mezi veřejností a městem. Umožňuje lidem hlásit závady a nedostatky ve veřejném prostoru kdekoliv ve městě. Investuje do stavebních úprav budov města vedoucích k energetickým úsporám. Město má rovněž svůj sjednocený informační web k životnímu prostředí s názvem zdravaova.cz. Z grantového programu Ostrava finančně podporuje projekty veřejnosti i neziskových organizací, například vytvoření aplikace SmogAlarm sloužící ke zjištění aktuálního stavu ovzduší.

Zdroj: město Ostrava, foto: moap.ostrava.cz

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*