Ostravská univerzita odmítá stavbu kanálu z Ostravy k hranici, vyzvala vládu

Rektor Jan Lata a pět děkanů z Ostravské univerzity podepsalo výzvu vládě, ve které kritizují možnou stavbu kanálu z Ostravy k hranicím.

Představitelé Ostravské univerzity vyzvali vládu, aby znovu zvážila záměr stavby prvního úseku kanálu Dunaj-Odra-Labe mezi Ostravou a hranicemi s Polskem. Ekonomický přínos je podle nich přinejmenším diskutabilní a megalomanská stavba nevratně poškodí místní přírodu.

O schválení příprav prvního úseku kanálu Dunaj-Odra-Labe jsme psali v tomto článku.

Univerzita rovněž oslovila vedení Moravskoslezského kraje, které vyzvala, aby se zasadilo o zrušení tohoto záměru. Informovala o tom mluvčí univerzity Lucie Fremrová.

Záměr je pokračováním ničení zdejšího kraje

První etapa má podle odhadů stát přibližně 15 miliard korun. Stát se při analýze projektu zaměřoval především na propojení Dunaje s Odrou. Samotná stavba koridoru by mohla odstartovat po roce 2030. Začátek prvního úseku by měl mít začátek v ostravském Svinově a pokračovat k polským hranicím, kde by se napojil na polskou část vedoucí k městu Kędzierzyn-Koźle.

Představitelé univerzity ve výzvě uvádějí, že ekonomický benefit státu byl dlouhodobě uplatňován na úkor zdejšího kraje, což se odrazilo na stavu místního životního prostředí a zdraví jeho obyvatelstva. “Schválení tohoto projektu v tomto trendu pokračuje a bezprecedentně ohrožuje budoucnost krajiny našeho regionu,” stojí ve výzvě, kterou podepsali rektor Jan Lata, děkani pěti fakult Robert Antonín, Alice Gojová, Jan Hradecký, Tomáš Jarmara a František Kowolowski a předseda studentské komory Akademického senátu Stanislav Ožana.

Ekonomicky diskutabilní, ekologicky katastrofa

Tvrdí, že zatímco ekonomická přínosnost projektu je přinejmenším diskutabilní, ekologický rozměr této megalomanské stavby jednoznačně poškodí místní ekosystémy, zdroje vody a zejména charakter přírodní památky Hraniční meandry Odry, která patří mezi Evropsky významné lokality Natury 2000.

“Výstavba zabere úrodnou půdu a nenávratně ji zničí, celkově ohrozí hydrologickou bilanci území, což bude mít další návazné dopady na kvalitu životního prostředí našeho regionu, rizikově ohrozí biodiverzitu území vázaného na fenomén říční krajiny Odry,” zaznívá ve výzvě.

Zmínění autoři rovněž odmítají, aby došlo k přijetí projektu bez široké diskuze v regionu, kterého se záměr přímo dotýká. “Vedení Ostravské univerzity cítí nutnost vyjádřit znepokojení nad projektem, který v čase globální klimatické změny budou děti našich studentů odstraňovat s vysokými náklady,” sdělili ve výzvě.

Přečtěte si  Udělovaly se "Památkářské oskary". Objevem roku je nález 1000 let starého kostela ve Znojmě

Odhadovaných 15 miliard korun určených na přípravu projektu a následných 610 miliard korun na jeho uskutečnění by podle nich mohlo být nasměrováno do smysluplnějších a ekonomicky rozumnějších aktivit. Schválení příprav projektu už v na začátku týdne kritizovali politici z opozice či zástupci ekologických organizací. Projekt kanálu Dunaj-Odra-Labe má dlouhodobé kritiky, kteří poukazují na ničivý dopad na životní prostředí a nesmyslnost z hlediska ekonomické reality 21. století. Stavbu kanálu naopak výrazně prosazuje například prezident Miloš Zeman.

Zdroj a foto: Ostravská univerzita

Doporučujeme


1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*