Ovce, koně a krávy pomáhají zachovat druhovou rozmanitost na horských loukách v Jeseníkách

Také v letošním roce se mohou návštěvníci nejvyšších partií Jeseníků setkat při své tůře s krávami ovcemi, které se zde v letních měsících pasou. Nově se zde letos objeví také horské plemeno poníků. Pasoucí se zvířata účinně zabraňují zarůstání vzácných horských luk dřevinami a napomáhají ke zvyšování druhové rozmanitosti luk.

Letos začala pastva, která v horách pomáhá udržet cenné bezlesí, kvůli velmi chladnému jaru téměř o měsíc později než obvykle. Na Ovčárně se v předposledním červnovém týdnu k již tradičně přiváženým ovcím letos přidali poníci horského plemene Shetland. Valašské ovce i poníky jako obvykle dodala rodinná farma ze Stránského. Na úbočí Pradědu a Švýcárny se kravky skotského náhorního skotu a koně huculského plemene z farmy ve Vernířovicích objevily právě dnes.

Pastva zvýšila množství rostlinných druhů na loukách

Navazujeme na přerušenou tradici. V Jeseníkách se nad horní hranicí lesa se dříve kosilo a pásl dobytek. Zdejší květnaté horské trávníky jsou pestré právě proto, že je pomáhala udržovat lidská péče. Poté, co se s pastvou přestalo, začaly postupně zarůstat. Předpokládané účinky pastvy na rozmanitost alpínských trávníků se skutečně projevily již po přibližně pěti letech, na pasených plochách se zvyšuje zejména počet rostlinných druhů,“ vysvětluje Jindřich Chlapek z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Jeseníky. 

Na pasoucí se dobytek se zájmem reagují návštěvnící Pradědu, panely popisující důvody obnovy tradičního vypásání horských trávníků jsou nejčtenější ze všech, které jsou v terénu umístěny. Účinky pastvy se podrobně monitorují a vzhledem k výsledkům připravuje AOPK ČR, Správa CHKO Jeseníky na další roky komplexnější projekt zaměřený na podporu a rozšíření pastvy v oblasti horských holí.

Různé druhy zvířat spásají rostlinný porost odlišně, proto jsme pro pastvu zvolili různé druhy. Od koní si například slibujeme důslednější vypásání zejména některých druhů trav, které ovcím příliš nešmakují. Svými kopyty také narušují povrch půdy, takže se tu mohou uchytit ty druhy rostlin, které by v bujném porostu neměly šanci,“ dodává Radek Štencl z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Jeseníky.  Pastva v nejvyšších polohách Jeseníků je finančně podpořena z Programu péče o krajinu.

Přečtěte si  Vodohospodáři obnoví vodní nádrž Gramanec u Ostrožské nové Vsi. Zadrží vodu pro případ sucha

Autor: red Zdroj a foto: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*