Ovocnáři obdrží kompenzaci 50 mil. Kč za jarní mrazy. Škodu hlásí i některé oblasti na Moravě

Jarní mrazy nejvíce poškodily produkci jablek

Pěstitelé ovoce dostanou z rozpočtu ministerstva zemědělství (MZe) kompenzaci 50 milionů korun za škody způsobené letošními jarními mrazy. Vyplývá to z materiálu Zmírnění škod způsobených jarními mrazy na ovocných kulturách v dubnu a květnu 2019, který dnes schválila vláda. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval předseda vlády.

Ztráty dosahují až 158 mil. Na trhu navíc panuje nepříznivá situace

Ztráty na tržbách ovocnářů, které způsobily letošní jarní mrazy, dosahují podle odhadů MZe až 158 milionů korun. Nejvíce mrazy postihly jabloně, produkce klesla ale i u višní, rybízů, broskví, třešní a jahod.

Částečnou kompenzaci škod pro ovocnáře navrhuje ministerstvo zemědělství i kvůli nepříznivé situaci, která v posledních letech panuje na trhu s ovocem. “Ovocnářský sektor prochází v posledních letech velmi nepříznivým ekonomickým obdobím jak na úrovni ČR, tak v celé Evropě a akutně hrozí, že se řada podniků dostane do neřešitelných finančních potíží,” upozorňuje materiál.

Státní pomoc dostanou mimo jiné podniky, které prokážou třicetiprocentní pokles tržeb v porovnání s průměrem předchozích tří let. Podle ministerstva zemědělství sektor v posledních letech prochází nepříznivým obdobím. “Hrozí, že se řada podniků dostane do neřešitelných finančních potíží. I proto jsem rád, že jim můžeme kompenzaci poskytnout,” uvedl ministr zemědělství.

Podpora není v rozporu s unijním právem

Předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík dodal, že tzv. podpora de minimis pomůže hlavně menším podnikům. “Jarní mrazy jsou v ovocnářství nepojistitelným rizikem a pěstitelé se, na rozdíl od škod krupobitím, nemají možnost bránit. Podobným způsobem pomáhají ovocnářům také vlády v okolních zemích, a tak i naši pěstitelé mají díky této podpoře srovnatelné podmínky,” dodal Ludvík. Režim de minimis se vyznačuje tím, že stát může poskytnout jednomu podniku podporu v maximální hodnotě 15.000 eur (tedy necelých 400.000 korun) za tři po sobě jdoucí účetní období, aniž by to Evropská unie pokládala za nepovolenou podporu.

Ničivé mrazy zasáhly i některé oblasti na Moravě

Jarní mrazy silně poškodily ovocné výsadby ve dvou vlnách – mezi 12. až 19. dubnem a začátkem května. Nízké teploty v těchto obdobích v noci přesahovaly místy i minus 11 stupňů Celsia a v nejvíce postižených lokalitách se opakovaly po více dní. V některých oblastech hlásí podniky škody až na 80 procentech úrody. Na Moravě se jedná zejména v okresy Kroměříž, Brno-venkov, Znojmo a Olomouc. Lokální škodu nelze podle vládního materiálu vyloučit ale v žádném okrese v republice.

Přečtěte si  Varhany z ostravské katedrály míří do Košic. Utržená částka doplní probíhající sbírku na nové

Škody nejvíce zasáhly produkci jablek

Škody na jablkách činí 134 milionů korun a 24 milionů dosahují škody na ostatním ovoci včetně jahod. Kromě toho vznikla také škoda na kvalitě plodů, a to zejména u jádrovin, ovocnáři ji odhadují na zhruba 50 milionů korun. Velké problémy mají podle MZe zejména specializované ovocnářské podniky, kde výpadky na tržbách u ovoce není možné krýt z jiné činnosti. V řadě podniků lze podle vládního dokumentu očekávat, že budou propouštět zaměstnance a omezovat najímání sezonních pracovníků. U nejvíce postižených podniků hrozí, že ukončí činnost.

Zdroj: ČTK, foto: pixabay.com

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*