
Moravští vinaři dosáhli významného úspěchu na prestižní mezinárodní soutěži The Great American International Wine Competition 2025. Společně si z této soutěže odvezli celkem 122 medailí, z toho 3 platinové, 16 zlatých, 62 stříbrných a 41 bronzových. Účast moravských vinařů byla umožněna díky finanční podpoře Vinařského fondu a organizačnímu zajištění Národního vinařského centra. Soutěž proběhla v areálu Rochester Institute of Technology (RIT), ve státě New York a zúčastnily se jí tisíce vín z 13 různých zemí.
Všechny tři tuzemské platinové medaile porota udělila právě za Pálavu. Získali je Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice, a.s. (Pálava, pozdní sběr 2024), Vinařství Zapletal (Pálava, výběr z hroznů 2024) a Vinné sklepy Lechovice, spol. s.r.o. (Pálava, ledové víno 2022). Platinová ocenění řadí tato vína mezi absolutní špičku soutěže.
Medailové žně pro Vinařství Šabata
Největší počet zlatých medailí získalo Vinařství Šabata s.r.o., a to za vína Tramín červený, výběr z bobulí 2023, Pálava, výběr z hroznů 2023, Hibernal, pozdní sběr 2023 a Muškát moravský, pozdní sběr 2023. Spolu s dalšími 5 stříbrnými a 3 bronzovými medailemi si tak Vinařství Šabata odneslo i nejvyšší celkový počet medailí mezi tuzemskými účastníky. Tři zlaté, pět stříbrných a tři bronzové medaile přivezlo také Château Valtice – Vinné sklepy Valtice a.s. Vinné sklepy Lechovice, spol. s.r.o. přivezly platinu, zlato a tři stříbra.
Mezi další vinařství, jejichž vína byla oceněna zlatou medailí, patří Vinařství Josef Dufek, Znovín Znojmo, a.s., Vinařství Gazaň Winery s.r.o., Hrabal s.r.o., Vinařství Zapletal, Vinařství Josef Dufek a Vinařství Žůrek. Vína z těchto vinařství tak obstála v nejvyšší konkurenci a potvrzují vysokou úroveň produkce vín v ČR.
V porotě Českou republiku zastupoval mladý vinař Ing. Roman Šmíd, majitel stejnojmenného vinařství z Mutěnic. Celkové výsledky soutěže naleznete zde.
Soutěž The Great American Wine Competition se koná každoročně v Rochestru, ve státě New York v Americe. V univerzitním kampusu RIT (Rochester Institute of Technology) mezinárodní porota hodnotila tisícovku vín ze 13 zemí světa. V hodnotící komisi každoročně zasedají nejvlivnější osoby vinařského světa včetně držitelů titulu Masters of Wine, mistři someliéři, enologové, výrobci vína, vzdělavatelé, prodejci, dovozci a distributoři vín.
Vinařský fond vznikl v roce 2002 podle zákona o vinohradnictví a vinařství, inspirován obdobnými institucemi v Německu a Rakousku. Zpočátku se zaměřoval na podporu výsadby vinic, od roku 2004 se jeho činnost soustředí hlavně na marketing vín, rozvoj vinařské turistiky a informování veřejnosti. Klíčovou aktivitou je kampaň „Vína z Moravy, vína z Čech“, která zastřešuje domácí produkci. Mezi úspěšné projekty patří také „Svatomartinské“, tedy společné uvedení mladých vín na trh vždy 11. listopadu.
Autor: red Zdroj a foto: Vinařský fond
Buďte první kdo přidá komentář