Pálavskou horu Děvín přestane hyzdit elektrické vedení. Půjde pod zem

Děvín - nejvyšší vrch Pálavy

Nejvyšší vrch Pálavy Děvín přiláká ročně více než 150 000 návštěvníků. Většina z nich je přitom doposud nucena při výstupu projít kolem zastaralého elektrického vedení, které výrazně narušuje jinak unikátní krajinnou scenérii nad skalnatou Soutěskou. V příštím roce se nevzhledné vedení přesune pod zem a přestane tak děvínský masív hyzdit .

Správa CHKO Pálava se před několika lety dohodla s provozovatelem distribuční sítě k vysílači, firmou E.ON Distribuce, na celkové rekonstrukci vedení na vrchol. „S velkým potěšením jsme přijali rozhodnutí investora přeložit vzdušené vedení do země, neboť současné zařízení je skutečně velkou vadou na kráse této unikátní rezervace“, řekl Jiří Kmet, vedoucí Správy CHKO Pálava. 

Vedení bylo nebezpečné i pro vzácné dravce

„Kromě toho, že jde o velmi neestetické technické zařízení, působí nadzemní sloupy s elektrickými dráty, také jako past na ptáky. Letos na jaře jsme pod jedním ze sloupů nalezli pět uhynulých mláďat kalouse ušatého. Tyto nedospělé sovy byly zřejmě zasaženy elektrickým výbojem“, uvedl ornitolog Správy CHKO Pálava, Vlastimil Sajfrt.

Práce v přísně chráněném prostoru budou muset být prováděny maximálně šetrně

Při demontáži stávajících zařízení i při pokládce kabelu a budování doprovodných zařízení bude nutné dbát zvýšené opatrnosti na okolní prostředí. Celková délka přeložky vedení je více než 1,2 km a na trase bude překonáváno výrazné převýšení.

„S ohledem na fakta, že jde o chráněnou krajinnou oblast, trasu vedoucí na skalnatém podloží s různě mohutnou vrstvou spraše a s výškovým rozdílem 140 metrů mezi počátečním a koncovým bodem kabelu, tak jde opravdu o technicky a logisticky velmi náročnou akci. Od počátku přípravy projektové dokumentace konzultujeme postup prací a způsob provedení rekonstrukce se Správou CHKO Pálava a Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR. V této lokalitě nemůžeme používat běžnou těžkou techniku, takže v rámci montážních prací a přepravy materiálu počítáme s využitím vrtulníku. Samotné práce budou probíhat pod odborným dohledem pracovníků správy CHKO a zásahy do krajiny budeme provádět s maximální pečlivostí a opatrností,“ vysvětluje Radek Slatinský, vedoucí Regionální správy Hodonín, E.ON Distribuce.

Děvín je národní přírodní rezervací, a právě proto je v současné době projekt posuzován z hlediska zákona o ochraně přírody „Vzhledem k tomu, že se od počátku, jak s investorem, tak s projekční firmou, domlouváme na všech detailech technického řešení, předpokládáme, že povolovací proces z naší strany proběhne hladce a realizace bude možná již v příštím roce“, dodává Jiří Kmet.

Přečtěte si  Hejtman Zlínského kraje žádá vládu o dokončení pyrotechnického průzkumu ve Vrběticích

Autor: red Zdroj a foto: CHKO Pálava

Doporučujeme


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*