Park Rochus v Uherském Hradišti se rozrůstá. Do konce roku zde vznikne nová zóna pro děti a rodiče

V areálu Parku Rochus vzniká díky financování z přeshraničního dotačního programu Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika nová zóna pro děti a rodiče. Tato nová zóna bude fungovat jako doplněk k přírodnímu amfiteátru, který město postavilo letos. Očekává se, že nová zóna bude dokončena do konce listopadu.

Výstavba přírodního amfiteátru představuje další etapu revitalizace bývalého cvičiště a jeho proměnu na příměstskou odpočinkovou zónu. Amfiteátr, který je umístěný na okraji parku, v blízkosti muzea v přírodě, rozšíří jeho programové možnosti a umožní pořádání široké škály kulturních či společenských akcí.

„Provoz nového amfiteátru, který byl dokončen v měsíci červenci, plánujeme spustit na jaře příštího roku. Amfiteátr bude při kulturních akcích využívat nejen Park Rochus, ale i příspěvkové a spolupracující organizace. Prostor pro rodiče s dětmi tam přirozeně nemůže chybět,“ okomentoval projekt starosta města Stanislav Blaha.

Na novém hřišti, které bude nedaleko od amfiteátru, se děti mohou těšit na spoustu herních prvků. Pro nejmenší děti (věkovou kategorii od 1 roku věku) bude určen nízký domeček se skluzavkou a příslušenstvím, trojhoupačka s hnízdem a designová houpadla. Pro děti starší 3 let přibude kolotoč, kůly na balancování, překážkový most či pružinové houpadlo.  Zejména v teplém období návštěvníci jistě ocení, že mohou u hřiště využít také posezení, které bude zastíněno pomocí kosočtvercové markýzy.

„Herní prvky a mobiliář budou umístěny do plochy nad amfiteátrem. Prvky budou vyrobeny z akátového dřeva s minimálním podílem jiných materiálů. Dopadové plochy u herních prvků plánujeme z bezpečnostních zatravňovacích rohoží, “ upřesnil místostarosta města Čestmír Bouda. U kaple sv. Rocha pak město nechá naistalovat 2 lavičky, aby si zde mohli lidé odpočinout.

Devadesát procent nákladů, které činí 1,3 milionu korun, by mělo být hrazeno z přeshraničního dotačního programu

Pořízení dětského hřiště a doplnění mobiliáře je, podobně jako výstavba celého amfiteátru, realizováno díky projektu přeshraničního dotačního programu Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika, ve spolupráci se slovenským partnerem, městem Púchov. Celkové náklady na dětské hřiště a mobiliář činí takřka 1,3 milionu korun (s DPH), dotace by měla pokrýt 90 % těchto výdajů. Výstavba amfiteátru si vyžádala náklady 11,4 milionu korun, přičemž dotace činí zhruba 6,3 milionu.

Přečtěte si  Blýská se chátrajícímu pivovaru Vyškov na lepší časy? Areál navštíví i ministr zemědělství

První stavební práce na amfiteátru samotném byly zahájeny v březnu letošního roku a zahrnovaly terénní úpravy s vytvořením svahu o jednotné sklonitosti pro hlediště a vodorovné plochy pro pódium. Projekt si vyžádal také výstavbu nové komunikace, která navazuje na hlavní příjezdovou cestu do areálu, zřízení kabelové přípojky a vybudování osvětlení přístupu a prostoru amfiteátru. Do konce měsíce července  pak vznikla samotná zpevněná plocha pro pódium, 2 schodiště, plošiny pro lavice k sezení a mobilní podium. Vše doplnila parková úprava v okolí amfiteátru. Amfiteátr bude zčásti přírodní – návštěvníci budou sedět na zatravněné ploše, v části hlediště pak bude k sezení využito mobilních dřevěných lavic, které budou uskladněny v blízkém objektu Parku Rochus. Předpokládaná kapacita amfiteátru je asi 400 míst.

„Jsme moc rádi, že se po nějaké době podařilo posunout rozvoj našeho areálu zase o kousek dál. Shánět prostředky na investiční projekty není v této době vůbec jednoduché, o to více si vážíme podpory a spolupráce města Uherské Hradiště, které díky programu přeshraniční spolupráce zrealizovalo tento zajímavý projekt rozšiřující zázemí pro pořádání kulturních i volnočasových aktivit v Parku Rochus,“ vyjádřil se ředitel Parku Rochus Jan Blahůšek. Podle něj bude Park Rochus v rámci dalších dotačních projektů usilovat o podporu výstavby větrného mlýna a souboru historických stodol. „Tyto stavby by mohly v budoucnu rozšířit expozici muzea v přírodě a zvýšit atraktivitu tohoto výletního místa, které společně s městem budujeme jako odpočinkovou zónu pro obyvatele i návštěvníky Uherského Hradiště,“ přiblížil Jan Blahůšek.

Autor: red Zdroj a foto: Město Uherské Hradiště

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*