Podzámecká zahrada zůstává otevřená. Zámecký areál má nové vedení

Podzámecká zahrada je součástí kroměřížského zámeckého areálu, který je zapsán na seznamu UNESCO.

Podzámecká zahrada nezavřela své brány ani v době pandemie. Až na výjimky je otevřena denně. Téměř celý kroměřížský zámecký areál funguje pod správou Arcibiskupství olomouckého. Nedávno došlo k několika dílčím organizačním změnám.

V nelehké pandemické době, která je spojena s řadou omezení a zákazů, je Podzámecká zahrada jedním z míst, kde mohou lidé trávit volný čas a načerpat energii. Otevřena je, až na několik výjimek způsobených nepříznivým počasím, denně. Zvýšený počet návštěvníků však klade mnohem větší nároky na úklid a údržbu.

„Snažíme se být k návštěvníkům maximálně vstřícní, pokud jde o otevření zahrady. Současně apelujeme na všechny, kteří k nám chodí, aby byli ohleduplní k této památce UNESCO i k sobě navzájem, aby dodržovali návštěvní řád, nevjížděli do zahrady na kolech, nevstupovali se psy ani jinými domácími zvířaty, respektovali otevírací dobu a vzhledem k probíhající stavbě dbali zvýšené osobní bezpečnosti,“ vyzývá návštěvníky vedoucí zahrady Lenka Krůpová.

Naopak arcibiskupský zámek zůstává kvůli vládním opatřením uzavřen.

Zahrada poskytuje zábavu pro děti

Podzámecká zahrada v době distanční výuky poskytuje prostor pro rodinné hry, při kterých se mohou děti na čerstvém vzduchu poučit i pobavit. V měsíci březnu připravilo Skautské středisko Polárka hlavně pro menší děti hru „Pojďte zachránit Ledové království“. V době velikonočních svátků připravilo centrum Klubíčko Kroměříž hru „Cesta s Klubíčkem za velikonočním vajíčkem“, které se aktivně zúčastnilo více než 600 dětí a minimálně dalších 200 se jich přišlo alespoň podívat, kde je jimi namalované vajíčko umístěno. Další akce, kterou centrum Klubíčko do Podzámecké zahrady chystá, je tematicky zaměřená Májová procházka, která se uskuteční ve dnech 8. až 16. května.

“Každým dnem dělá jaro v Podzámecké zahradě pokroky, naplňuje se jarní svěžestí a brzo rozkvete do krásy. Děkujeme za ohleduplnost, vážíme si vaší podpory a dárcovství pro zajištění řádné údržby Podzámecké zahrady a těšíme se na společné setkání jak v Podzámecké zahradě, tak i snad brzo při vaší návštěvě Arcibiskupského zámku v Kroměříži,” uvedli správci ve zprávě adresované návštěvníkům.

Vedení správy prošlo změnami

Arcibiskupství olomoucké získalo kroměřížský zámek a Podzámeckou zahradu do svých rukou v důsledku církevních restitucí. Naopak Květná zahrada zůstala státu, jejího majitele nezměnil ani soudní spor.

Po ročním fungování zapsaného ústavu Správa Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži dochází k dílčím organizačním změnám. V lednu letošního roku jmenovala správní rada do funkce ředitele Jiřího Uhlíře. Od dubna pak bylo sloučeno oddělení návštěvnického provozu, údržby a ostrahy do úseku Správa zámku, který vede Martin Krčma, jenž je současně zástupcem ředitele. Druhým úsekem je Podzámecká zahrada, kterou řídí hlavní zahradník, tuto funkci zastává Lenka Krůpová. Cílem přijatých opatření je podle Arcibiskupství olomouckého zefektivnit a koordinovat řízení organizace, vymezit kompetence a napomoci vzájemné zastupitelnosti vedoucích pracovníků.

„Po roce samostatného fungování ústavu jsme dospěli k závěru, že nastal čas učinit některé změny ve struktuře organizace, které budou účelnější a budou na sebe logicky navazovat,” uvedl ředitel Jiří Uhlíř. Jedním z jeho hlavních úkolů je vytvoření destinačního managementu cestovního ruchu celé olomoucké arcidiecéze, které bude mít centrum právě na kroměřížském zámku.

Zdroj a foto: Arcibiskupství olomoucké

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*