PŘEHLEDNĚ: Kandidátky do sněmovních voleb uzavřeny. Kdo kandiduje u vás?

Volby do Poslanecké sněmovny se blíží, kandidátní listiny byly uzavřeny. Podívejte se v přehledovém článku, kdo bude na podzim bojovat o hlasy voličů na území moravského kraje, ve kterém žijete.

Sněmovní volby se uskuteční 8. a 9. října tohoto roku. Minulé volby vyhrálo ve všech krajích České republiky hnutí ANO. Letos kandiduje celkem 22 uskupení, povětšinou na celém území republiky.

O moravských stranách jsme psali v tomto článku. Zde se věnujeme ostatním stranám.

Jihomoravský kraj: Souboj těžkých vah

Lídrem jihomoravské kandidátky ANO, které zvítězilo bude současná místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová. Jednu z nejviditelnějších tváří hnutí vyzve předseda ODS a celostátní lídr koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) Petr Fiala, ale i ústřední tvář hnutí Přísaha Robert Šlachta.

Piráty a Starosty povede poslanec Radek Holomčík, Okamurovo hnutí SPD poslanec Jan Hrnčíř. V čele kandidátky ČSSD stanul po zásahu pražského vedení matador Roman Onderka, odstaven byl předseda krajské ČSSD a starosta brněnské Líšně Břetislav Štefan. Na kandidátce sociálních demokratů se také objevil bývalý ředitel brněnského rozhlasu a zakladatel iniciativy Moravská rodina Jaromír Ostrý. Zajímavostí je například kandidátka monarchistů, kterou vede moravský patriot a spoluzakladatel iniciativy Morava1918 Jiří Novotný, který byl dříve předsedou strany Moravané.

Zlínský kraj: Střet poslanců

V čele kandidátky hnutí ANO stanul předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček. Poslanci figurují i v čele dalších uskupení – u Pirátů a Starostů je to František Elfmark, u koalice Spolu Ondřej Benešík, barvy ČSSD hájí Alena Gajdůšková, poslance mají na prvním místě také komunisté v osobě Marie Pěnčíkové.

Zajímavostí je bývalý hejtman Libor Lukáš na kandidátce koalice Trikolóry Svobodných a Soukromníků. Lídrem se stopou v krajské politice je také krajský zastupitel Vladimír Zlínský z SPD.

Olomoucký kraj: Exhejtman i předseda lidovců

Hnutí ANO vsadilo v Olomouckém kraji na poslance a bývalého hejtmana Ladislava Oklešťka. Vyzve ho například předseda KDU-ČSL Marian Jurečka za koalici Spolu či místopředseda SPD Radim Fiala.

Přečtěte si  Světový den bez tabáku: Brněnská nemocnice u svaté Anny nabízí bezplatné možnosti pomoci s odvykáním kouření

Piráty a Starosty povede starosta obce Nová Hradečná Tomáš Müller, v čele sociálních demokratů stojí místostarosta města Kostelec na Hané Ladislav Hynek.

Moravskoslezský kraj: Obhájí hejtman Vondrák drtivé vítězství?

V minulých sněmovních volbách dosáhlo hnutí ANO v Moravskoslezském kraji jednoho z nejvýraznějších volebních vítězství. Pro letošní volby opět vybralo za lídra hejtmana Ivo Vondráka. Výraznou protiváhou mu bude například předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Za Piráty a Starosty jsou vyzyvateli poslanec Lukáš Černohorský, u koalice Spolu to bude Zbyněk Stanjura.

Poslanec figuruje také v čele komunistické kandidátky, konkrétně Leo Luzar, i Volného bloku v osobě Lubomíra Volného. ČSSD povede stará známá tvář, současný ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Kraj Vysočina: Utkání druhé ligy

V čele kandidátek v Kraji Vysočina stojí oproti jiným krajům méně výrazné tváře, ale ani tady strany výběr zcela nepodcenily. Hnutí ANO povede bývalý generální ředitel Hasičského záchranného sboru Drahoslav Ryba. Celkem u tří uskupení se v čele objevili poslanci – Vít Kaňkovský u koalice Spolu, Radek Koten u SPD a matador Jiří Běhounek u ČSSD.

Barvy Pirátů a Starostů bude hájit krajská zastupitelka Blanka Lednická, krajský zastupitel se objevil také na prvním místě komunistické kandidátky v osobě Josefa Zahradníčka.

Pro doplnění, historické území Moravy se také nachází v Pardubickém (Svitavsko) a Jihočeském (Dačicko) kraji.

Autor: pjk, zdroj a foto: kandidující politická uskupení, programydovoleb.cz, Wikimedia Commons

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*