Proti zákeřné nemoci vinné révy pomůže bakterie ze Sahary, zjistili vědci

Vědci z Mendelovy univerzity v Brně testují slibný nástroj, který ve výsledku může pomoci vinařům s komplexní chorobou kmene révy vinné, kam patří například Petriho choroba nebo ESCA. Tyto choroby jen na Moravě způsobují ročně škody v řádu desítek milionů korun. Řešením může být půdní bakterie z Alžírské pouště, která produkuje velké množství antibiotik.

Z Alžírska na Moravu

Mikroby z pouště, která je součástí Sahary, přivezla alžírská vědkyně do Lednice, kde je experti ze specializovaného pracoviště Mendeleum podrobili testování. Nejdříve zkoumali, zda pouštní bakterie potlačí růst patogenních hub, které zmíněné choroby způsobují. Na rozdíl od jiných chorob révy vinné totiž ESCA nemá jeden jediný spouštěč, ale popsaných je asi 130 druhů hub, které za startem onemocnění, které devastuje celé vinice, stojí.

„Vybrali jsme několik hub, jejichž patogenita vůči dřevu révy vinné je nejvýraznější. A zjistili jsme, že bakterie funguje vůči všem,” popisuje průběh Aleš Eichmeier z Mendelea. Účinnost alžírských půdních bakterií pak potvrdily i testy přímo na rostlinách.

„Když se réva vysazuje, musí se sazenice na 24 hodin ponořit do vody, aby ji absorbovaly a adaptovaly se v polních podmínkách. My jsme vodu obohatili o určitou koncentraci bakterií a sazenice daleko lépe prospívaly, jsou silnější, mají větší kořenový systém i mohutnější nadzemní část. Při analýze abundance patogenů ve dřevě révy je jich v ošetřených rostlinách diametrálně méně než v těch neošetřených,” dodal Eichmeier.

Zákeřné nemoci napadají kmen vinné révy

Zákeřnou nemoc podporuje klimatická změna

Choroby kmene révy vinné jsou novodobým fenoménem. Tato onemocnění, mezi něž jako nejznámější patří ESCA, se významně šíří zejména s ohledem na delší periody suchého a teplého počasí střídající se s delšími periodami chladu a vlhka. Rostliny révy jsou těmito abiotickými faktory mnohem více stresované a houby způsobující tyto choroby mají mnohem lepší podmínky k množení.

Choroby kmene révy vinné způsobují rychlá či pozvolná odumírání celých rostlin, a to jak sazenic, tak starších keřů. Vědci odhadují, že těmito chorobami je napadena celosvětově až pětina všech vinohradů a tento komplex chorob je tak aktuálně nejvýznamnější hrozbou. Území Moravy v tomto není výjimkou. Ztráty se tak vyrovnají například ekonomickému dopadu historicky nejzávažnějších škod způsobených padlím révovým, plísní révovou či mšičkou révokazem.

Přečtěte si  Ochránci přírody zvou veřejnost k mapování konikleců

„Choroby kmene révy vinné jsou častější při větší hustotě výsadby nebo tam, kde vinař používá mechanizovaný řez,” uvedl Eichmeier, který společně s kolegy zjistil, že spousta sazenic, které běžně prodávají školkaři v tuzemsku i zahraničí, už je infikovaná. Nová výsadba pak ve velkých počtech odumírá. „Výsledek našeho výzkumu může být důležitý krok k tomu, aby vinohradníci minimálně začali se zdravou sadbou,” vysvětluje vědec. Mendelova univerzita již jedná o spolupráci s firmou sídlící v Jihoafrické republice, která by jejich objev ráda uvedla na trh.

Zdroj a foto: Mendelova univerzita

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*