Řezači vinné révy se ve Velkých Bílovicích utkají o titul mistr republiky

Velké Bílovice budou hostit 19. ročník Mistrovství České republiky v řezu révy vinné, známý také jako Memoriál Jana Hajdy. Soutěž se odehraje v pátek 23. února, kde se vinaři předvedou v umění řezu vinné révy. Tuto pravidelnou akci organizuje Svaz vinařů ČR ve spolupráci s firmou BS vinařské potřeby a tento rok se bude konat ve Vinařství Vladimír Tetur.

Kdo se letos stane mistrem České republiky v řezu révy vinné ukáže v pátek 23. února další ročník oblíbeného vinařského klání ve Velkých Bílovicích. Nejvýznamnější vinohradnická událost roku každoročně budí zájem veřejnosti i několika desítek soutěžících řezačů.

„Soutěžící představí odborné porotě svoji šikovnost a praktické zkušenosti v této poměrně unikátní disciplíně, kde nerozhoduje primárně rychlost, ale kvalita a čistota řezu při řezání 25 hlav keřů révy vinné,“ uvedl jednatel společnosti BS vinařské potřeby, Miloš Balga a doplnil, že tentokrát bude úkolem řezačů prořezat keře odrůdy Rulandské šedé s rokem výsadby 2011.

Zimní řez révy se podle prezidenta Svazu vinařů ČR, Martina Chlada, řadí ke klíčovým pracím na vinici a jeho správné provedení má výrazný vliv na zajištění kvalitní úrody. „Řezači mají povoleno použít pouze mechanické nářadí. V případě tohoto vinohradu doporučujeme vzhledem k síle dřeva také pilku,“ upozornil Martin Chlad.

Kategorie Elite, Junior i ženy

O mistrovský titul i hlavní trofej v podobě zlatých nůžek se nejprve utkají soutěžící starší 21 let v kategorii ELITE a následně potom předvedou své schopnosti žáci a studenti odborných škol a mládež do 21 let včetně v kategorii JUNIOR. Ve speciální soutěžní kategorii potom budou zvlášť oceněny soutěžící ženy.

V areálu vinařství bude v průběhu celého dne připravený pro vinaře i diváky doprovodný program, jehož součástí bude prezentace partnerů soutěže i stylové občerstvení spojené s degustací místních vín, ale také přednáška Martina Vrabce ze společnosti Biocont na téma Řez révy vinné v širších souvislostech.

Mistrovství České republiky v řezu révy vinné vzniklo v roce 1993 jako neformální setkání vinařů. Postupně se z amatérské akce stala seriózní a vyhledávaná celostátní soutěž nejlepších řezáčů révy vinné, která má dobrý zvuk jak mezi vinaři, tak i odborníky z oboru vinohradnictví. Za předchozích 18. ročníku si akce získala velkou oblibu a v posledních letech se jí účastnilo pravidelně kolem osmdesáti soutěžících.

Přečtěte si  Neplánovaná výluka historického vlaku mezi Břeclaví a Lednicí: Hurvínek se na koleje vrátí ve druhé polovině srpna

Autor: red Zdroj a foto: Svaz vinařů ČR

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*