Roboti z Moravy sami obdělají pole, zvěstují zemědělství budoucnosti

Víceúčelový zemědělský robot Cronos Quadro

Na Hané startuje éra robotizovaného zemědělství. Moravský startup Cronos na zdejších polích začal s testováním multifunkčního agrorobota Cronos Quadro. Vynález má zvýšit efektivitu práce, ale také vyřešit problém s nedostatkem pracovních sil.

Prvního víceúčelového zemědělského robota v ČR lze využít pro různé specializované úkony od přesného setí po plení. “Po dopravení na požadované místo a nastavení základních parametrů není třeba další manuální obsluhy. Ve výsledku to přispěje k podstatnému snížení nároků na manuální pracovní sílu v zemědělství, které je dlouhodobě nedostatek,” říká Tomáš Pospíchal ze startupu Cronos.

Robotický stroj jeho tvůrci navrhli zejména pro práci spojenou s pěstováním zeleniny, výměnou zavěšeného nářadí ho ale lze rychle přestavět na žací stroj či tahač nákladu. V České republice je takový stroj unikátní. „Jde o první funkční prototyp stroje podobné konstrukce s technologií plně autonomního provozu a elektrickým pohonem vyvinutým na území České republiky,“ potvrzuje Pospíchal.

Výhodou stávajícího prototypu jsou podle jeho autorů kompaktní rozměry rámu a relativně nízká hmotnost, srovnání s konvenční zemědělskou technikou znamená podstatně nižší zatížení půdy. “Způsob hospodaření našeho robota je proto šetrnější. Díky elektrickému pohonu je navíc tichý a neprodukuje žádné emise. Půdu ani samotné plodiny nevystavuje kontaktu s výfukovými plyny, které produkují spalovací motory pohánějící tradiční techniku,” vyzdvihuje Tomáš Pospíchal.

Robot už je na poli

Zemědělský robot je aktuálně k vidění na polích u Litovle, kde probíhá jeho testování. Stroj vypadá jako velká černá krabice postavená na čtyřech kolech. „Během léta proběhne rozsáhlý sběr dat získaných ze senzorů a kamer přímo v terénu, na podzim se pak počítá s vyhodnocením a finálními úpravami konstrukce, pohonu a řídicího systému,“ přibližuje průběh testování Jakub Kejduš, technologický ředitel moravského startupu.

Do plnohodnotného zkušebního provozu by měl stroj přejít na jaře příštího roku. Konstruktéři zároveň počítají s tím, že se může konečná podoba robota po vyhodnocení výsledků testování ještě změnit.

Podívejte se ve videu, jak stroj vypadá naživo.

Cronos je startup založený v roce 2021 týmem zkušených konstruktérů a softwarových inženýrů z oblasti Hané. Zaměřuje se na vývoj autonomní a robotické techniky určené pro zemědělství a údržbu zeleně.

Přečtěte si  Mendelova univerzita v Brně otevře tři nové studijní programy zaměřené na udržitelnost či šlechtění dřevin

Zdroj, foto a video: Cronos Machines

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*